YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Mısır'daki idam cezalarına tepki
AB'den Mısır'daki idam cezalarına tepki
30 Nisan 2014 06:55
AB Yüksek Temsilcisi Ashton, AB’nin Mısır’daki idam cezalarına güçlü şekilde karşı çıktığını belirterek, toplu yargılamaları eleştirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır’da önce 528, ardından 683 kişiye idam cezası verilmesinin önerilmesine AB’nin güçlü şekilde karşı çıktığını belirterek, toplu yargılamaları, “uluslararası insan hakları hukukunun açık şekilde ihlali” olarak tanımladı.

Ashton, yazılı açıklamasında, AB’nin idam cezasına karşı olduğunu hatırlatarak, özellikle 37 kişi hakkındaki cezanın kesinleşmesinden endişe duyulduğunu aktardı.

Her sanık hakkındaki suçlamaların muğlak olmayı sürdürdüğünü ve dava işlemlerinin en temel standartlardan yoksun bulunduğuna değinen Ashton, bireysel cezalandırma ilkesine aykırı olan mahkeme kararlarının "Orantısız"izlenimi verdiğini vurguladı.

Ashton, Mısır'daki yargı makamlarına, uluslararası standartlara uygun olarak, sanıkların, net suçlamalara, düzgün ve bağımsız soruşturmalara dayanan adil ve zamanlı bir dava ile avukatlara erişim ve aile üyeleriyle görüşme hakkını güvence altına almasına yönelik çağrısını yineledi.

AB’nin, Mısır’ın uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyumu ve ülkenin, uluslararası insan hakları standartlarına saygı gösteren yasal ve adli çerçeve gerektiren demokrasiye geçişinin ciddiyeti konusunda son derece endişe verici bir eğilim gözlemlediğine de dikkati çeken Ashton, Mısırlı yetkililerden, toplumdaki bölünmüşlüklerin üstesinden gelme umudunu felç eden bu eğilimin derhal tersine çevrilmesini ve tüm vatandaşlara açık siyasi bir süreç aracılığıyla gerçek anlamda demokratik, istikrarlı ve müreffeh bir Mısır’a doğru ilerlemenin güvence altına alınmasını istedi.

Karar siyasi

Dünya Müslüman Alimler Birliği de, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını kınayarak, kararları "siyasi" olarak nitelendirdi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, "siyasi olmasından ötürü" söz konusu hükümlerin kabul edilemeyeceği belirtildi.

Açıklamada, "Hukukun en basit kriterlerinden yoksun, insan aklının alamayacağı bu hükümler, Mısır'ın tarihine, medeniyetine ve yargıya hakarettir" ifadesine yer verildi.

"Suskunluğu bozma ve seyirci kalmama" çağrısı yapılan açıklamada, "Geçici, insanlık dışı çıkarları bir kenara bırakıp, özgür Mısır halkının yanında olmayız" denğerlendirmesinde bulunuldu.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler