YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den İsrail'in Mescid-i Aksa baskınına tepki
AB'den İsrail'in Mescid-i Aksa baskınına tepki
15 Eylül 2015 16:19
AB Komisyonu Sözcüsü Kocijancic, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girmesiyle ilgili, "Tüm tarafların sakin ve soğukkanlı davranması gerekli. Kutsal alanların statüsüne tam saygı çok önemli" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, İsrail askerlerinin önceki gün Müslümanların ilk kıblesi özelliği taşıyan Mescid-i Aksa'da bulunan Kıble Camisi'ne postallarıyla girmesi ve sonrasında yükselen tansiyon ile ilgili, "Tüm tarafların sakin ve soğukkanlı davranması gerekli. Kutsal alanların statüsüne tam saygı çok önemli" dedi.

AB Komisyonu'nda düzenlenen basın toplantısında ve sonrasında AA muhabirinin konu ile ilgili sorusunu cevaplayan Kocijancic, İsrail ve Filistinlilere itidal çağrısında bulundu.

Kocijancic, özellikle Yahudi bayramında ve Müslümanların Kurban Bayramı döneminde Harem-i Şerif'te şiddetin artmasının bir provokasyon ve kışkırtma olduğunu belirterek, tüm tarafların soğukkanlı ve sakin davranması gerektiğini söyledi.

Bölgede, statükodaki her değişikliğin istikrarı bozucu etkiler ortaya koyduğuna dikkati çeken Kocijancic, kutsal alanların statüsüne tam saygının çok önemli olduğunu vurguladı.

Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere İsrail askerleri pazar gününden beri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale ediyor. Müdahaleler sırasında aralarında kadınların ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapısını ve avlusunu tutarak ihlallere engel olmaya çalışan gönüllü Filistinlileri yasa dışı ilan etmişti. İsrail'in Aksa'ya yönelik bugünkü ihlalleri, gönüllü Filistinlilerin "yasa dışı oluşum" ilan edilmesinin ardından meydana geldi. 

İsrail askerleri, 2014 Kasım ayında da Mescid-i Aksa'yı basarak gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldırmıştı. 1967'den bu yana ilk defa Aksa'nın içine girerek ibadethaneyi tahrip eden İsrail askerleri mescidin halılarını çiğnemişti. 

Saldırı esnasında Kur'an-ı Kerim mushafları yerlere atılmış, Aksa'nın kapısı ve camları hasar görmüştü. Halıların bir kısmı da atılan ses bombalarının çıkardığı ateşten tutuşarak yanmıştı.

Mescid-i Aksa'ya 21 Ağustos 1969'da giren Avustralyalı Yahudi Dennis Michael Rohan, Mescid-i Aksa'nın mihrabını ve bin yıllık minberini yakmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler