YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den İsrail'i sarsacak açıklama!
AB'den İsrail'i sarsacak açıklama!
08 Kasım 2014 15:53
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Mogherini, Gazze'nin sıkıntılarının bitmesi için tek yolun Filistin-İsrail çatışmasının son bulması ve İsrail ile birlikte barış içerisinde yaşayabilecek Filistin devletinin kurulması olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Gazze'nin nefes alabilecek akciğere ihtiyacı var. AB olarak yeniden imarın hızlandırılması için çalışıyoruz ve evsiz kalanları evlerine kavuşması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

Mogherini, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Yüksek Komiseri Pierre Kraehenbühl ile Gazze'de düzenlediği basın toplantıda, İsrail'in yıktığı yerlerin yeniden imar edilmesi için yardıma hazır olduklarını belirtti.

Gazze'ye ilk kez ziyaret ettiğini dile getiren Mogherini, ziyaretinin insani ve siyasi amaçlı olduğunu ifade ederek, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Savaştan sonra olanları görmek içim buraya geldim ve bakandan önce anne sıfatıyla buradayım. Bu durumun değişmesi gerekiyor ve Gazze'nin nefes alabilecek akciğere ihtiyacı var. AB olarak yeniden imarın hızlandırılması için çalışıyoruz ve evsiz kalanları evlerine kavuşması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız."

"Filistin devleti kurulmalı"

Mogherini, Gazze'nin sıkıntılarının bitmesi için tek yolun Filistin-İsrail çatışmasının son bulması ve İsrail ile birlikte barış içerisinde yaşayabilecek Filistin devletinin kurulması olduğunu vurguladı. Mogherini ayrıca Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti'ni Gazze'nin imarının hızlandırılması için bir an önce harekete geçmeye çağırdı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da saldırıya başlamış, 26 Ağustos'ta varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti. İsrail'in 51 gün süren saldırılarında 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Söz konusu saldırılarda 9 bin yapı tamamen yıkılırken, binlerce bina ise zarar görmüştü.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Robert Turner da "Gazze'nin yeniden imarı, her şeyin iyi gitmesi halinde 2 ila 3 yıl sürebilir" demişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler