YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den İsrail'e "ifade özgürlüğü" eleştirisi
AB'den İsrail'e "ifade özgürlüğü" eleştirisi
28 Aralık 2015 10:50
Avrupa Birliği'nin, (AB) İsrail bakanlar kurulundan dün geçen ve "yabancılar tarafından finanse edilen sivil toplum kuruluşlarının (STK) bunu açıklamasını şart koşan" kanun tasarısını daha önce "ifade özgürlüğüne zarar vereceği" gerekçesi ile eleştirdiği

İsrail Ordu Radyosu'nun haberine göre, AB'nin İsrail'deki büyükelçisi Lars Faaborg-Andersen birkaç hafta önce İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked ile biraraya gelerek, söz konusu kanun tasarısının geri çekilmesi talebinde bulundu.

Radyonun haberine göre Faaborg-Andersen, "kanun tasarısının hayata geçmesi halinde İsrail'deki STK'ların çalışmasını zorlaştıracağını ve ifade özgürlüğünü zedeleyeceğini" söyledi.

STK'lardan şeffaflık beklemenin meşru bir talep olduğunu ancak bu kanun tasarısı ile İsrail hükümetini eleştiren örgütlerin hedef alındığını belirten, Faaborg-Andersen, şunları kaydetti:

"Bu kanun, İsrail'in demokratik ve açık bir toplum olduğu yönündeki Avrupa'daki imajı olumsuz etkileyecektir. Sivil toplum üzerindeki kısıtlamalar bizim daha çok zorba rejimlerde gördüğümüz bir uygulama. Avrupa bu kanunu, İsrail'deki bazı insan hakları örgütlerini mahcup etme yönündeki endişe verici trendin bir parçası olarak görüyor."

Söz konusu kanun tasarısı dün İsrail Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış ve çarşamba günü İsrail meclisi Knesset'te oylanacağıbildirilmişti.

İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşananları gözlemleyen İsrailli insan hakları örgütlerine yönelik sağcı aktivist ve politikacıların baskıları son günlerde artmış durumda.

-İnsan hakları örgütleri baskı altında -

"Sessizliği Bozma" (Breaking The Silence) ve İşgal Altındaki Topraklardaki İsrail İnsan Hakları Enformasyon Merkezi (B'Tselem) gibi İsrailli insan hakları örgütlerini "vatan hainliği" ile suçlayan radikal Siyonist politikacı ve aktivistler, bu örgütlerin faailetlerinin tamamen yasaklanmasını veya kısıtlanmasını talep ediyor. "Yurtdışından finanse edildikleri ve başka ülkeler adına ajanlık yaptıkları" da İsrailli insan hakları örgütlerine yöneltilen suçlamalar arasında.

Bu örgütler için çalışan aktivistler de son dönemde sosyal medya üzerinden çok sayıda "tehdit ve hakaret" mesajı aldıklarını dile getiriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler