YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den IŞİD şiddetine kınama
AB'den IŞİD şiddetine kınama
23 Haziran 2014 16:34
AB dışişleri bakanları, IŞİD'e yönelik yaptırım kararlarının tüm ülkelerce uygulanmasını istedi.

Irak'ın birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sıkı şekilde bağlı olduğunu yineleyen Avrupa Birliği (AB), tüm devletlere Birleşmiş Milletler'in (BM), Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik yaptırım kararlarının uygulanması gerektiğini hatırlattı.

Lüksemburg'da yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Irak'a ilişkin alınan kararda, ülkede hızlı bir şekilde kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle büyük endişe duyulduğu belirtilerek IŞİD ve diğer silahlı örgütlerce Irak vatandaşlarına düzenlenen saldırılar güçlü şekilde kınandı.

İnfazları ve cinsel şiddeti de bütünüyle kınayan AB, bu eylemleri gerçekleştirenlerin cezasız kalmasının söz konusu olmaması gerektiğini kaydetti.

Irak'taki insani durumdan ciddi endişe duyulduğu vurgulanan kararda, Irak hükümetine sivilleri koruma amacıyla her türlü çabayı gösterme çağrısı yapıldı.

Irak makamlarının terörle mücadelesine yönelik desteğini yineleyen AB, verilecek güvenlik cevabının, ulusal birlik ruhuyla tüm Iraklı liderlerin aralarındaki tüm ayrılıkları kenara bırakacakları, Irak hükümeti tarafından verilecek sürdürülebilir bir siyasi cevapla kombine edilmesine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Kararda, "Bunun yapılamaması çatışmayı şiddetlendirip mezhep ayrılığını derinleştirecektir" denildi.

Suriye'deki durumla Irak'taki yakın bağa dikkati çeken AB, Irak hükümeti ile Kürt Bölgesel Yönetimi'ne birlikte çalışma çağrısında bulundu.

 

AA

Etiketler: , ,
16:48
 // KINAMA HOBİSİ
Ahahhhah... Kınamaya bak. Koskoca ABD, IŞİD militanlarını bu kınamayla zımmen devletleştirmiş. Saat soran masum gence, ''pis sapık'' diyen kevaşe gibi....
23 Haziran 2014 16:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler