YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den açıklama...
Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tahliyeleri Avrupa'da da yankı buldu. Avrupa Birliği tahliyelerin memnuniyetle karşılandığını açıkladı...
AB'den açıklama...
12 Mart 2012 / 21:13 Güncelleme: 12 Mart 2012 / 21:13

Avrupa Birliği, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin açılan davanın tutuklu sanıkları gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk'un tahliye edilmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano, yaptığı açıklamada, mahkeme kararıyla ilgili ''memnun edici bir adım'' ifadesini kullandı.

Stano, ''uygulamada ifade özgürlüğü, özgürlük ve güvenlik hakkı ve adil yargılanma hakkını tehlikeye atmaya devam eden yapısal sorunların çözülmesi'' çağrısında bulundu.

Sözcü Stano, ''Bilhassa Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümlerin değiştirilmesi gerekmektedir'' dedi.

AB Komisyonu sözcüsü, Odatv davasında yakın takibi sürdürerek sonbaharda yayımlayacakları ilerleme raporunda bu konuya yer vereceklerini bildirdi.(AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler