YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'de çözülme başladı
AB'de çözülme başladı
25 Haziran 2016 09:08
Mülteci krizi, İslamofobi ve ırkçılık dalgası derken, Avrupa Birliği can alıcı darbeyi içeriden yedi. ‘Brexit’ referandumunda İngilizlerin yüzde 52’si “AB’den ayrılalım” dedi. Sonuç deprem etkisi oluşturdu.

28 ülkeli Avrupa Birliği, tarihinin en büyük kırılmasını yaşıyor. İngiltere'de seçmenin tercihi “AB'den ayrılalım" yönünde oldu.

'Brexit' (Britain Exit) oylamasına ilişkin referandumda sandığa giden 33 milyon seçmenin yüzde 52'si, AB'den ayrılmak istediğini belirtti. Başta AB ülkelerinin liderleri olmak üzere tüm dünyayı şoke eden gelişmenin artçıları günboyu sürdü.

AB ile devam etme yanlısı İngiltere Başbakanı David Cameron, görevi bırakacağını açıkladı; AB'de kalmak isteyen İskoçya ile Kuzey İrlanda Birleşik Krallık'tan ayrılma sinyalleri verdi.

İngilizlerin kararı domino etkisiyle diğer ülkelere de sıçrayabilir. Almanya haricindeki birçok AB ülkesinde aşırı sağcı partiler, “Ayrılmak için biz de referandum yapalım" çağrısında bulunmaya başladı bile.

17,4 MİLYON 'ÇIKALIM' DEDİ

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan 'Birleşik Krallık ile ülkenin denizaşırı toprağı Cebelitarık'ta toplam 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyor. 382 seçim bölgesinde bu seçmenlerden 33 milyonu sandık başına giderek belki de Avrupa'nın geleceğini oyladı.

Yüzde 72 katılım oranına ulaşılan referandumda, 17 milyon 410 bin 742 kişi AB'den çıkılması yönünde oy verirken, 16 milyon 141 bin 241 seçmen de AB'de kalınması yönünde oy kullandı. Buna göre, “AB'den ayrılalım" diyenlerin oranı yüzde 52 olurken, “Kalalım" diyenler ise yüzde 48'de kaldı.

Tarihi referandumda İngiltere ve Galler'de AB'den ayrılmayı isteyen, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da ise AB'de kalmak isteyen seçmenlerin tercihi öne çıktı.

EN AZ 2 YIL SÜRECEK

Ayrılma kararıyla 65 milyon nüfuslu Birleşik Krallık'ın 28 üyeli birlikten çıkması için 2 yıllık müzakere süreci başlayacak. Süreç boyunca İngilizler, AB kurallarına tabi olmaya devam edecek.

AB'den çıkış prosedürünü hızla başlatması beklenen İngiltere Başbakanı David Cameron, referandum kararını resmi olarak AB Konseyi'ne bildirecek.

Süreç bu bildirim yapıldığında başlayacak ve taraflar ayrılığı müzakere edip bir anlaşma sağlayacak. Böylece 43 yıl önce Muhafazakar Parti hükümeti döneminde Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) üye olan Birleşik Krallık, yine bir Muhafazakar Parti hükümeti döneminde birlikten ayrılmış olacak.

İngiltere'nin başını çektiği Birleşik Krallık, AB ile ilişkilerini bundan sonra İzlanda ve Norveç modeli gibi ya da Türkiye'nin yaptığı şekliyle 'gümrük birliği' anlaşması kanalıyla yürütecek. İngiliz vatandaşlarına AB ülkelerince vize uygulanıp uygulanmayacağı da müzakereler sonrasında belli olacak.

Krallık dağılacak

Tarihi 'Brexit' kararı, AB'den ayrılmak istemeyen İskoçya'da yeni bir bağımsızlık referandumu yapılmasını ve Kuzey İrlanda'da özellikle ayrılıkçı akımların hareketlenmesini de tetikleyecek. Bu konuda ilk tepkiler gelmeye başladı bile. İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri ve İskoç bölgesi Başbakanı Nicola Sturgeon, “İskoç halkının kendi geleceklerini AB'nin bir parçası olarak gördüklerini" söyledi.

“İskoçya geleceğini AB'de görüyor. İskoçya isteğimiz dışında AB dışına çıkarılacaktır. Bu demokratik olarak kabul edilemez" diyen Sturgeon, Birleşik Krallık'tan ayrılmak için yeni bir bağımsızlık referandumu için yasal hazırlık yapacaklarını, 'ikinci bir referandumun masada olduğunu' söyledi.

İskoçyalı Bakan Fiona Hyslop da “Birleşik Krallık, İskoç halkının çıkarlarına karşı bir karar aldı. Bunun sonuçları olacak" dedi. Kuzey İrlanda'daki Sinn Fein Partisi adına açıklamada bulunan Kuzey İrlanda Başbakan Yardımcısı Martin McGuinness de Brexit kararının ardından, İrlanda ve Kuzey İrlanda'nın birleşmesi için referandum düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

YENİ ŞAFAK

 

Avrupacıklılar
 // Levent KORKMAZ
Allah (c.c) mealen HAC suresi 73 ayette diyor ki ; " İsteyen de kendisinden istenilen de ne kadar zayıftır. " Bir zaman Yunanistan AB kocaman kurum beni kurtarır sanmıştı. Oysa ÇARESİZ KADERİNE GİDEN BİR DÜNYA GEMİSİNİN DAHA ÇARESİZ YOLCULARIDIR DEVLETLER, insanlar vs. Kıyamete giden yolda acizlerin canını yakan kendini kudretli sananlar BEDELİNİ sonsuz bir cehennemde ÖDEYECEKLER. Yani denildiği gibi bu daha fragman, siz bide filminizi görün......
25 Haziran 2016 Cumartesi 14:03
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler