YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB’de askerliğin zorunlu olduğu tek ülke artık Fin
AB’de askerliğin zorunlu olduğu tek ülke artık Fin
AB’de askerliğin zorunlu olduğu tek ülke artık Fin
29 Ekim 2008 / 10:48 Güncelleme: 29 Ekim 2008 / 00:00


İsveçli sağcı hükümet, askerliği kaldırmaya hazırlanıyor. Bu hususta çalışma yapması için kurulmuş olan bir komisyon bugün mecliste şu zamana kadarki çalışmalarını rapor halinde İsveç Parlamentosu'na sunacak. Bahar aylarına kadar bütün düzenlemelerin tamamlanacağı belirtiliyor.


Askerliğin kaldırılması girişimlerine muhalefetteki Sosyal Demokratlar Partisi'nin ve Sol Parti'nin karşı çıktığı biliniyor. Ancak karşı olmalarıan rağmen Sosyal Demokratların, bu çalışma grubunda yer alacakları kaydedildi.


Askerlik yapma yükümlüğü kaldırılacak olmakla birlikte, İsveç Askerlik Kanunu lağvedilmiyor. Bunun sebebinin ise ileride bir tehlike anında tekrar ihtiyaç olduğunda, hükümetin parlamentodan yetki alabilmesi için mevzuat alt yapısının devam ediyor olmasını sağlama düşüncesi olduğu ifade ediliyor.


Bir çok partili: "Askerlik yoksa askerlik yoklaması da olmasın" şeklinde düşünürken, üst düzey askeri yetkililer yoklamaların her halükarda devamından yanalar. Zira işlerine yarayabilecek kimseleri icabında göreve alabilmek için açık bir kapının daima olmasından yana oldukları belirtiliyor.


Sol Parti, bu konuda da bir muhalefet şerhi düşüyor ve yoklamaların tek çeşit olmasını ve tıpkı isteyenlerin polis akademisine başvuranların durumu gibi, gönüllü ve profesyonel mahiyette olmasını istiyor.


Avrupa'nın hemen her ülkesinde askerlik şartı bulunmazken, sadece İsveç ve Finlandiya'da zorunlu askerlik düzenlemeleri bulunduğu İsveç gazetelerinde yer alan bilgiler arasında. Bu son düzenlemeyle, askerlikten muafiyet kervanına İsveç de katılmış olacak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler