YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den YPG'ye sert tepki
ABD'den YPG'ye sert tepki
02 Şubat 2016 07:16
Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'nin geçen hafta sosyal medya üzerinde yayınlanan ve yabancı savaşçıları Türkiye’ye karşı saldırmaya çağıran videoya ABD’den sert tepki geldi.

ABD Dışışleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, YPG'nin paylaştığı ve Türkiye'yi itham eden videoyu gördüklerini belirterek, 'Bu videoyu Türkiye'ye saldırı çağrıyı yaptığı için şiddetli bir şekilde kınıyoruz' dedi. Kirby Türkiye ve YPG'nin ortak düşman olan DAEŞ'e odaklanması gerektiğini söyledi.

Yüzü poşulu bir Avrupalının İngilizce okuduğu bildiride Türkiye Kürtlerin çoğunlukta olduğu illerde işgalci olmakla suçlanıyor ve dünya çapındaki solcu savaşçılardan Türkiye'ye giderek Türk güvenlik güçlerine karşı direnmesi isteniyordu.

BİZ YPG'Yİ DESTEKLİYORUZ YPG MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE'YE SALDIRI ÇAĞRISI YAPIYOR

Videonun yayınlanmasının ardından özellikle Washington'daki Cumhriyetçi çevreler YPG'ye ve ABD Başkanı Barack Obamayönetimine tepki gösterdi. Muhafazakarlara yakın Hudston Enstitüsü'nden kıdemli uzman Mike Doran, Twitter üzerinden Obama yönetimiyle dalga geçen ironik bir mesaj atarak, 'YPG'yi hem silahlandırıyor, hem de destekliyoruz. Onlar da NATO müttefiki olan Türkiye'ye saldırı çağrısı yapıyor. Akıllı kuvvetiz' dedi.

YPG'Yİ KINADI

ABD yönetimi video nedeniyle YPG'yi kınarken bir yandan da örgüte yakın bir itimat gösteriyor. Kirby, DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün iki gün boyunca Kobani'de olduğunu ve burada Suriyeli Arap ve Kürt savaşçılar ile görüştüğünü onayladı. McGurk ise sosyal medyadan Kobane'yi DAEŞ'e karşı savaşan binlere şükranlarını sunduğunu söyledi.

Sözcü Kirby aynı zamanda ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken'in de, geçen hafta içerisinde YPG'nin siyasi kanadı olan PYD lideri Salih Müslim'Ie telefonda Cenevre hakkında bir görüşme yaptıklarını belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler