YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den yıllar sonra gelen tarihi itiraf
ABD'den yıllar sonra gelen tarihi itiraf
10 Haziran 2015 03:09
Eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak işgali konusunda tarihi itiraflarda bulundu...

2003'te Irak'a "demokrasi götüreceğiz" söylemiyle işgal ettiği Irak'la ilgili 12 yıl sonra ABD tarafından tarihi bir itiraf geldi. Eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld,"Bush'un söylediği Irak'ta demokrasi oluşturabileceğimiz fikri bana gerçekçi görünmemişti, bunu ilk duyduğumda kaygılanmıştım" dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; The Times'a konuşan Rumsfeld, kabinesinde 2001-2006 yıllarında savunma bakanı olarak görev yaptığı eski ABD Başkanı oğul Bush'un Irak politikasına eleştiri getirdi. ABD'nin demokrasisinin diğer ülkeler için her daim uygun olmayabileceğine işaret eden Rumsfeld, "Demokrasi örneğimizin diğer ülkeler için her zaman uygun olduğunu düşünenlerden değilim. Irak'ta demokrasi oluşturabileceğimiz fikri bana gerçekçi görünmemişti. Bununla ilgili sözleri ilk duyduğumda kaygı duymuştum" ifadesini kullandı.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in tasfiye edilme kararını savunan Rumsfeld, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin ortadan kaldırılmasının ise yanlış olduğunu, bunun bölgeyi istikrarsızlığa ittiğini dile getirdi.

Rumsfeld, IŞİD gibi yapıların halifelik ilan ederek ulus devlet sistemlerinin yerini almasından endişe duyduğunu ve NATO ile Birleşmiş Milletler'in aşırılık yanlılarının yaydığı tehditle mücadelede donanımsız olduğunu da ifade etti.

Irak'ın 2003'teki işgalinin en büyük destekçilerinden biri olan Rumsfeld, Bush sonrasında başkanlığa gelen Barack Obama'nın Irak politikasını da eleştiriyordu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler