YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den uyarı: İncirlik'teki nükleer silahlar teröristlerin eline geçebilir!
ABD İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceğini iddia etti.
ABD'den uyarı: İncirlik'teki nükleer silahlar teröristlerin eline geçebilir!
16 Ağustos 2016 / 08:40 Güncelleme: 16 Ağustos 2016 / 09:12

Washington merkezli düşünce kuruluşu Stimson Center, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de belirsizlik ortamının oluştuğunu öne sürerek, bu nedenle İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceğini iddia etti.

RIA Novosti’nin haberine göre, Stimson Center konuyla ilgili hazırladığı raporu dün Washington’da bir basın toplantısıyla açıkladı.
 
Raporun yazarlarından Laicie Heeley, ABD’nin İncirlik Üssü’nde bulunan 50 kadar nükleer silah ve bombanın kontrolünü yitirme riskiyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

'ABD'NİN NÜKLEER SİLAHLARI TERÖRİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR'
 

Raporda, "Türkiye başta olmak üzere Avrupa’daki 5 noktada bulunan ABD’nin nükleer silahları, teröristlerin ilgisini çekiyor.

Özellikle Türkiye’de 15 Temmuz süreciyle oluşan ortamın devam etmesi ihtimali, bu silahların kaderini belirsiz kılıyor. 

ABD’nin Suriye sınırına 120 kilometre mesafedeki Adana’nın İncirlik ilçesinde bulunan bu silahların konumunu değiştirmemesi, kumar oynamak gibidir" denildi.

ABD’deki "Ulusal Nükleer Güvenlik Yönetimi" isimli merkezin tüm dünyadaki ABD’ye ait B61 isimli nükleer bombaların ömrünün uzatılması ve bu şekilde 6 milyar dolarlık bir tasarrufun sağlanabilmesi için kabul ettiği programa dikkat çeken Stimson Center, bunun olabilmesi için de öncelikle Avrupa’daki bombaların geri çağrılması gerektiğini belirtti.
 
Raporda, İncirlik Üssü’nde 15 Temmuz gecesi yaşanan karışıklık, elektriklerin kesilmesi ve üssün eski komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın tutuklanmasından da bahsedildi.
 

 // hüseyin
İrak a da böyle başladı amerika fetoya hallettiremeDi şimdi kendi deneyecek anlaşılan...
17 Ağustos 2016 18:32
 // Neco
Ey abd incirlikteki nukleer silah sayisini bilmiyormusunuz biliyorsaniz aciklsuin ve inceleyin bakalim eksik varmi eger tamsa tum sorumluluk sizindir ve eger kaybolmussada sorumlukuk sizindir. Abd nin bu uyarisi tehdit gibi tabii bizim icin farketmez odetir geregini yapariz....
17 Ağustos 2016 09:01
saddam
 // dede
Saddam 'ın nükleer silahları gibimi !!!!!!...
16 Ağustos 2016 Salı 14:06
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler