YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den üstü örtülü cephane yardımı!
ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ ile mücadele eden yerel güçlere havadan cephane desteğinde bulunulduğunu bildirdi.
ABD'den üstü örtülü cephane yardımı!
13 Ekim 2015 / 06:01 Güncelleme: 13 Ekim 2015 / 08:36

Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, AA muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, ABD askeri nakliye uçaklarının Suriye’nin kuzeyindeki DAEŞ’e karşı savaşan güçlere mühimmat desteğinde bulunduğunu doğruladı. Smith açıklamasında, “Koalisyon güçlerinin pazar günü Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’e karşı operasyonlar yapan sahadaki DAEŞ karşıtı yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunduğunu teyit edebilirim” ifadesini kullandı.

Havadan ulaştırılan desteğin ABD Hava Kuvvetlerine ait C-17 kargo tipi uçağınca yapıldığını belirten Smith, “Uçağın, DAEŞ ile mücadele eden sahadaki güçlere ulaştırdıkları hafif silah mühimmatı içeriyor. Böylelikle onlar DAEŞ’e karşı operasyonlarına devam edebilir. Kalkan uçak güvenli şekilde (mühimmatı) havadan bıraktı” açıklamasında bulundu.

Smith, öte yandan PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) yakınlığıyla bilinen grupların “Suriye Demokratik Güçleri” adı altında bulunmasına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmayacağını belirtti.

Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik program kapsamında taramadan geçirilmiş Suriyeli muhaliflerin teçhizatlandırılacağını ve kendilerine DAEŞ ile mücadelelerinde havadan destek verileceğini geçtiğimiz cuma günü açıkladıklarını hatırlatan Smith, şunları kaydetti:

“Teçhizatlandırmaya ve havadan destek imkanı sağlamaya odaklanma, bize Suriye’de DAEŞ ile mücadelede kaydedilmiş olan ilerlemeyi güçlendirme olanağı sağlayacak. Bu çaba da Pazar günü koalisyon güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ ile savaşan sahadaki yerel güçlere havadan ikmal desteğinde bulunmasıyla başladı.

Bu başarılı havadan indirme, liderleri ABD tarafından uygun şekilde taramadan geçirilmiş ve Suriye’nin kuzeyinden DAEŞ’i çıkartmak için savaşan Suriyeli gruplara askeri mühimmat sağladı. Operasyona ilişkin güvenlik gerekçesiyle, bu yardımı alan gruplara, onların lokasyonlarına ilişkin veya indirilen teçhizatın içeriğine dair herhangi detaylı bilgi paylaşmayacağız”.

YPG sözcülerinden Polat Can, Twitter hesabında, PYD'nin askeri kanadı YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu'nu oluşturan Ceyş el Suvar, Burkan el Fırat, El Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi'nin, "Suriye Demokratik Güçleri" oluşumu altında birleştiğini duyurmuştu.

 

AA

Ta okyanus ötesinden gelenlerin çıkarları olacak.Pekala Türkiye'nin çıka
 // Kudreddin Alper
Rusya-Abd--Çin çıkarlarının gerektirdiği şekil hareket ediyor.Eğit donat Abd çekildi, Türkiye'nin üzerine kaldı.Büyük ihtimal Türkiye'ye karşı Suriye'ye ılımlı dedikleri savaşanları terörist görecekler.Türkiye terörist yetiştiren konuma düşmek üzere.Her zaman ki gibi Abd işin içinden sıyrıldı.Türkiye bekleyen büyük tehlike çanları çalmaya başladı.Türkiye vakit kaybetmeden atak yapmak zorunda.Mesele
saray Recep Tayyip Erdoğan meselesi değil.Tıpkı geçmişte Abdülhamid'te olduğu gi...
13 Ekim 2015 Salı 09:47
Bu ne iş
 // Kudreddin Alper
Abd göstere göstere açıktan bizim terör örgütü dediğimiz terör gruplarına yardım ediyor.Hiç sorguladınız mı abd savcıları neden soruşturma baskın yapmıyor da bizim MİT tırlarına baskın yapan deşifre eden satılmışlara sormak gerekmez mi? Üstelik sınırı olmadığı yerde ne işi var.Rusya'nın Çin'in ne işi var aceb buralarda.Deaşı(işid)kuranlar belli pydpkk kuklasını oynatanlar da belli.Abd istihbaratına neden operasyon yapmaz savcısı polisi.Mit'e operasyonyapan hainlere sormak gerek siz kimsiniz!...
13 Ekim 2015 Salı 09:27
 // Rasim DUMAN
Son sozum hukumetimize : Madem ki ABD PYD'yi - ve dolayli olarak PKK'yi - teror orgutu olarak kabul etmiyor, biz de elimizdeki bazi mekanizmalari harekete gecirelim artik. Suriye'deki muhalefete, ucaksavar fuzeleri basta olmak uzere, silah ve techizat yardiminda bulunalim. Bu konuda naif davranirsak cok gec kalabiliriz, zira Rusya da orada "parsa" kapma pesinde....
13 Ekim 2015 09:17
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler