YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Türkiye'ye PKK ricası
ABD, Wikileaks'ın açıklayacağı gizli belgelerle ilgili müttefikleriyle yoğun bir diplomasi trafiğine girdi. Geçtiğimiz günlerde bir ABD'li diplomatın Türk Dışişlerine giderek PKK'yla ilgili belgeler hakkında"Dikkate almayın"mesajını ilettiği iddia edildi.
ABD'den Türkiye'ye PKK ricası
28 Kasım 2010 / 09:17 Güncelleme: 28 Kasım 2010 / 09:34

Beyaz Saray ,Wikileaks’ın açıklayacağını duyurduğu belgelerle dünyada müttefiklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

** Washington, İngiltere, Türkiye, Kanada, İsrail, Norveç ve İtalya’yı bilgilendirerek olası büyük tepkileri önlemek istiyor.

** Haber merkezlerine yansıdığına göre 3 milyon “gizli” ibareli belgenin internete düşmesi an meselesi...

** Beyaz Saray’ın Kürt terörizmi diye ifadelendirdiği PKK ile tarihi ilişkisi bütün ayrıntıları ile ortaya çıkacak. 

Wikileaks'm tarihin yeniden yazılacağını iddia ederek yayınlayacağını duyurduğu haber ABD'de paniğe neden oldu. Beyaz Saray'ın İngiltere, İtalya, İsrail, Norveç ve Türkiye'yi arayarak konuyla ilgili bilgi verdiği açıklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J Crowley ise dünya başkentlerinde ciddi bir diplomasi yürütüyor. ABD'nin Ankara Büyüelçiliğinin ise Türkiye'yi bilgilendirerek üstü kapalı 'özür dilediği' belirtildi.

Amerikalı diplomatlar da müttefiklerini, WikiLeaks internet sitesi tarafından açıklanacağı ifade edilen belgelere ilişkin bilgilendiriyor. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sözcüsü Steve Field, ABD Büyükelçisi Louis Susman'ın, "belgelerin olası içeriğine ilişkin İngiltere hükümetine bilgi verdiğini'' söyledi.

ABD yönetimi şokta

İtalya'da da Dışişleri Bakanı Franco Frattini, ABD Dışişleri Bakanlığı ile görüştüğünü, belgeler arasında İtalya ile ilgili olanların da bulunacağının, belgelerin sayısının binlerce olacağının, içeriklerinin ise şimdiden tahmin edilemeyeceğinin söylendiğini ifade etti. Kanada ve Norveç hükümetleri de olası belgelere ilişkin kendilerine ABD tarafından bilgi verildiğini açıkladı. ABD'nin, İsrail'i de bilgilendirdiği kaydedildi. Belgelerin hafta sonunda açıklanması bekleniyor ancak zamanlama konusunda kesin bir açıklama yapılmadı. ABD'nin Irak Büyükelçisi James F. Jeffrey, açıklanacak belgelerin içeriğinden kaygılı olduklarını, belgelerin açıklanmasının uluslararası diplomaside güçlüğe yol açacağını söyledi. Jeffrey, "Yeni belgelerin açıklanacak olmasından dolayı kaygılıyız" dedi. Bu arada belgelerle ilgili notlar haber merkezlerine yağmaya devam ediyor. Türkiye ile ilgili olanlann ise tarihe ışık tutacak nitelikte olduğu belirtildi. İngiltere'nin Libya ile Lockerbie pazarlığı ile ilgili belgeler beklenirken ABD'li diplomatların dünya çapında "istenmeyen adam' ilan edilme riskinin bulunduğu kaydedildi.

Ankara'da kritik görüşme

VVikileaks'in açıkladığı belgelerle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Ankara'da kritik bir görüşmenin yapıldığı ortaya çıktı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ndeki üst düzey bir diplomatın Türk Dışişleri Bakanlığı'na giderek çıkması beklenen belgelerle ilgili olarak bilgi verdiği öğrenildi. ABD'nin Irak'ta PKK'ya silah ve lojistik yardım yaptığı iddiasını içeren belgelerin VVİkileaks'ta çıkacağı konusunda Türk Dışişleri'ni bilgilendiren ABD'li diplomatın, "Belgeleri dikkate almayın, ilişkilerimiz zarar görmesin" mesajını ilettiği belirtildi.

Bugün

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler