YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’den Türkiye’ye çok kritik Gülen teklifi
ABD’den Türkiye’ye çok kritik Gülen teklifi
22 Temmuz 2016 12:05
ABD'den Gülen'in iadesiyle ilgili yeni bir teklif geldi. Buna göre Dışişleri ve Adalet Bakanlığı Ankara'ya özel ekip gönderecek.

ABD yönetimi, darbe girişimi sonrası Ankara’ya yaptığı soruşturma için teknik destek sağlama önerisinden sonra ikinci bir kritik teklifte daha bulundu. Washington, Fethullah Gülen’in iade başvurusuna yardım edecek, Dışişleri ve Adalet Bakanlığı mensuplarından oluşacak karma bir özel ekip kurulup Ankara’ya yollanabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan telefon görüşmesinden sonra Washington Yönetimi, Fethullah Gülen konusunda yeni adımlar attı. ABD, Türkiye’de üç ay olağanüstü hal ilan edilmesiyle ilgili eleştirel bir dil kullanmaktan özellikle kaçınıp Türkiye’yi “anladığını” belirtirken, Gülen için Türkiye’nin başlattığı iade teklifi sürecinde de Ankara’ya yardımcı olacak karma bir ekip kurma önerisinde bulundu.

TÜRKİYE’Yİ HEPİMİZ ANLAYABİLİRİZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, perşembe günkü basın toplantısında Türkiye’de ilan edilen olağanüstü hal uygulaması konusunda,  “Demokratik yollarla seçilen hükümetlerine yönelik bir tehdit vardı. Ve sanırım bu tür bir tehdide ciddi yaklaşmalarını hepimiz anlayabiliriz” dedi. 

KARMA EKİP ÖNERDİK

Kirby, Gülen’in iadesi konusunda Türkiye’nin yolladığı belgelerin incelenmesinin halen sürdüğünü ifade edip şöyle devam etti: “Biz süreç için onlara yardım edecek biçimde bir Türk ekibine burada (Washington) ev sahipliği yapma ya da oraya karma bir ekip gönderme önerisinde bulunduk. Hem Bakan Kerry’nin dün dediği hem de bizim birçok kez dile getirdiğimiz gibi eğer bir iade başvurusu olacaksa bu kanıt bazında olmalı.”Kurulması önerilen karma ekibe ABD Dışişleri ve Adalet Bakanlığı’ndan yetkililerin katılacağını belirten Kirby, “Biz öneride bulunduk. Buna mecbur değildik ama talep sürecinde yardım etmeyi önerdik. O yüzden iade anlaşması sorumluluklarımızı dikkate aldığımızı göstermek için çok uğraşıyoruz. Öneriler samimiydi.”

İNCİRLİK GÜVENCESİ

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter önceki gün, elektrikleri kesilen İncirlik üssündeki durumun yakın zamanda normale döneceğini söyledi. Carter, Türkiye Savunma Bakanı Fikri Işık ile telefonla görüştüğünü belirterek şöyle konuştu: “(Bakan Işık), İncirlik’te durumun kısa sürede normale döneceği konusunda bana güvence verdi. IŞİD’e karşı yürüttüğümüz kampanya bu durumdan etkilenmedi.”

delil delildir
 // cem
Bşbakan özel tim binasını göstererek : "...bundan iyi delil var mı ?". Üzülerek söylemem lazım kı hayır bu delil değil, orası cinayetin işlendiği yer. Delil ise o terrorist başını oraya bağlayan gerçekler, belgeler, misal darbecilerin ittirafları, darbecileri o haine bağlayan deliller vs... Yine de vermek istemiyorsa vermeyecek, bahane bulurlar. Demek istediğim neyin ne olduğunu bilmiyorsan işin zor....
22 Temmuz 2016 Cuma 15:28
Sokmayın Yurdumuza
 // İhsan-ı Arif
Hükümetin bunları kontrol edebileceğine inanamıyoruz...o sınavı geçememişlerdir!
Bundan sonra OHAL sürdüğü surece ecnebi siyasetci, ajan olabilecek akademisyen, işadamı ve gazeteci bu topraklara sokulmamalı...!...
22 Temmuz 2016 14:02
 // Xxxl
Fetö orada abd de geversin gitsin ama onları ülkeye sokmayın onlar degilmi bunu yapan zaten...
22 Temmuz 2016 13:58
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler