YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Türkiye ve Mısır'a çağrı
ABD'den Türkiye ve Mısır'a çağrı
15 Kasım 2012 23:30
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Mısır Hükümeti'ne, Gazze'deki durumun yatışmasına katkı sağlamak için bölgedeki etkisini kullanması çağrısında bulunduklarını bildirdi. Toner ayrıca Gazze'deki tansiyonu düşürmesi konusunda Davutoğlu ile telefon

Toner, günlük basın brifinginde İsrail'in Gazze saldırısı ve bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Amr ile dün telefon görüşmesi yaptığını, görüşmede verdiği ana mesajın, bölgedeki durumun yatışması ve şiddetin son bulmasının gerektiği şeklinde olduğunu belirtti.

''Hem biz hem de Mısırlılar, durumun yatışması gerektiği hususunda mutabıkız ve Mısır Hükümeti'ni, bu tür bir yatışmaya katkı sağlayacak adımlar atmaya çağırıyoruz, bölgedeki etkilerini kullanmaları gibi...'' diyen Toner, özetle şunları söyledi:

''Şiddetin durması gerekiyor. Hamas'ın İsrail'e yönelik roket saldırılarına son vermesi gerekiyor ki böylece şiddet sona erebilsin. Gerilimi yatıştırmanın tek bir yolu var, o da Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını durdurması. Hamas'ın eylemleri, bölgeyi sadece istikrarsızlaştırmaya yarıyor ve barış çabalarını yaklaştırmayıp, tersine daha da uzaklaştırıyor. Hamas ve diğer terör örgütlerinin İsrail'e karşı giriştiği şiddetin hiçbir gerekçesi yok. Roket saldırılarını durdurma sorumluluğu da onların üzerinde.''

Toner, ABD'nin, İsrail'in kendini savunma hakkına desteğini de yinelerken, İsrail'in sivil kayıplardan kaçınmak için her türlü çabayı göstermesini istediklerini de kaydetti.

Toner ayrıca, bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın, Gazze'deki durumla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti ancak detay vermedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler