YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Türkiye açıklaması: Mükemmeldi
Albay Warren Türkiye'nin DAEŞ mevzilerine gerçekleştirdiği top atışları için "mükemmeldi. Olması gerektiği gibi oldu" ifadelerini kullandı.
ABD'den Türkiye açıklaması: Mükemmeldi
15 Ocak 2016 / 08:30 Güncelleme: 15 Ocak 2016 / 08:44

Albay Warren, Bağdat'tan telekonferans yoluyla bağlantı yaparak ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Warren, Türkiye'nin top ve tank atışları sonucu 200'e yakın DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiğinin hatırlatılarak, bunun DAEŞ karşıtı operasyonları destekleyip desteklemediğinin sorulması üzerine, "Türkiye'nin Menbic cebinde çok etkili top atışları yaptığını gördük. Bu bölgede yaptıkları topçu ateşiyle ilgili koordinasyonumuzu sağlamlaştırmak için Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

"MÜKEMMELDİ"

Warren, bu atışların DAEŞ karşıtı koalisyonun şemsiyesi altında yapıldığını belirterek, "Ama yine de koordinasyon üzerinde çalışmamız gerek" diye konuştu. "Nasıl bir koordinasyon" sorusu üzerine ise Warren, "Tam olarak nereyi vuracaklarını vurmadan önce bilmek istiyoruz" yanıtını verdi.

"Türkiye'nin bir ihtiyacı karşıladığını" dile getiren Warren, bölgede havanın bozuk olması nedeniyle hava desteği sağlama konusunda sorun yaşadıklarını, Türkiye'nin top atışlarıyla bu noktada devreye girdiğini söyledi. 

Warren, "Mükemmeldi. Olması gerektiği gibi oldu" ifadesini kullandı.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Albay Warren ayrıca, Suriye'de DAEŞ ile mücadelede "Menbic cebi" olarak adlandırılan bölgenin şu anda büyük sorun oluşturmaya devam ettiğini söyledi. Bölgenin doğusunda Suriye Demokratik Güçleri olarak adlandırılan grupların, batısında ise ABD'nin eğit-donat programında eğitilen gruplar tarafından desteklenen dost güçlerin bulunduğunu ve çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Warren, "Bu güçler bizimle temas halinde. Bize olağanüstü hedef bilgisi iletiyorlar ve biz de bunu çok iyi etki elde edilecek şekilde geliştiriyoruz. Şu anda devam eden savaş oldukça zorlu. Gördüğüm görüntüler Birinci Dünya Savaşı'ndaki durum gibi. Siper hatları, sığınaklar, setler ve şu anda oldukça statik bir savaş devam ediyor. Yer yer dehşet gaddarlıkta taktikler uygulanıyor" dedi.

Warren, DAEŞ'e karşı şu anda ABD tarafından eğitilen yaklaşık 150 savaşçı bulunduğu bilgisini de verdi.

 

AA

uyanığa bak
 // Efraim
Tabi önceden size haber verelim sizde gidin Türkler şu koordinatı bombalayacak diye teröristleri uyarın....
15 Ocak 2016 Cuma 16:46
Allah müslüman Türk' yardım etsin
 // warreni tanımam
Warren, "Mükemmeldi. Olması gerektiği gibi oldu"
Warren, "Tam olarak nereyi vuracaklarını vurmadan önce bilmek istiyoruz"
Eğer bizimkiler hedef tesbit vurduysa eyvallah Allah yardım etsin amaaaa Amerikalılardan koordinat aldılarsa demekki dağı taşı vurduk ne diyim. "ayıdan dost domuzdan post olmaz" kendi işimizi kendimiz yapmamız.ne yapılması lazımsa kimseye sormamamız kimseden de emir almamamız lazım...
15 Ocak 2016 Cuma 16:00
Ey A.A.
 // uykucu
Albay Warren kim?...
15 Ocak 2016 Cuma 09:45
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler