YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Türkiye açıklaması
ABD'den Türkiye açıklaması
13 Ağustos 2015 22:11
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, 'DAEŞ ile mücadelede Türkiye ile diyaloğa devam edeceğiz' dedi...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki, yakın dost ve güçlü bir partner olduğunu belirterek, "Türkiye'nin üsleriniABD ve koalisyon üyelerine açmasından memnuniyet duyuyoruz. Bunun ötesinde, DAEŞ ile mücadelede en etkili yöntemler noktasında seçenekleri değerlendirmek için Türkiye ile diyaloğa devam edeceğiz" dedi.

Kirby'ye, günlük basın toplantısında, “Türkiye'nin, ABD ile DAEŞ'le mücadelede vardığı anlaşmayı, PKK'ya hava saldırıları için kullandığına” yönelik iddialar soruldu.

 “Bunlara kesinlikle katılmıyoruz” diyen Kirby, Türkiye'nin saldırılara karşı kendini savunma hakkı bulunduğunu hatırlattı.

Kirby, PKK'ya operasyonlarla IŞİD'e karşı devam eden iş birliğinin birbirinden ayrı konular olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki, yakın dost ve güçlü bir partner olduğunu vurgulayan Kirby, “Türkiye'nin üslerini ABD ve koalisyon üyelerine açmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu (DAEŞ'e karşı hava) operasyonlarının ötesinde, DAEŞ ile mücadelede, Türkiye'nin güvenliği ve bölgesel istikrarı da teşvik edecek en etkili yöntemler noktasında seçenekleri değerlendirmek için Türkiye ile diyaloğa devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

ABD'nin Türkiye'den talebi

Kirby, ABD'nin Türkiye'den, Suriye'de IŞİD'e karşı bağımsız hava saldırıları yürütmemelerini talep etmesinin sorulması üzerine, “Türkiye'den, onlar koalisyon operasyonlarına tamamen entegre olana kadar, trafiği yoğun olan hava sahasında koalisyonun güvenli hava operasyonları sağlaması için, Suriye'de bağımsız hava saldırıları yürütmemelerini talep ettik. Türkiye de bunu kabul etti” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü James Brindle de daha önce AA muhabirinin sorusu üzerine, “ABD ve Türkiye, Türkiye'nin koalisyonun hava operasyonlarına tam anlamıyla dahil olması noktasında detaylara son şeklini vermeye çalışıyor. Bu detaylar netleştirilinceye kadar da ABD, trafiği yoğun olan hava sahasında koalisyon güçlerine güvenli hava saldırılarını sağlaması için Türkiye'den Suriye'de bağımsız hava saldırıları yürütmemelerini talep etti. Türkiye de bunu kabul etti” ifadelerini kullanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler