YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Türkiye açıklaması
ABD'den Türkiye açıklaması
20 Kasım 2014 10:04
ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke, Türkiye ile ilgili soruya cevap verdi.

Rathke, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, kendisine yöneltilen bir soru üzerine; Türkiye'nin Suriyeli muhalif güçlerin eğit-donat programına ev sahipliği, petrol kaçakçılığı ile mücadele, yabancı savaşçıların geçişinin önlenmesi ve insani yardımlar konusundaki girişimlerinin, ABD'nin öncülük ettiği koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadelesinde önemli bir rol oynadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'ta da uçuşa yasak bölgenin oluşturulması gerektiği yönündeki sözlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Rathke, bu konuya ilişkin bir söylenecek yeni bir şey olmadığını belirtti ve "Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yönelik ABD'nin pozisyonun net ve şu anda bu yönde bir plan da yok" dedi.

Amerikalı ve Türk yetkililer arasında IŞİD ile mücadele konusunda düzenli görüşmelerin sürdüğünü belirten Rathke, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General John Allen'ın üst düzey Türk yetkililerle verimli görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Rathke, "IŞİD'in güçsüzleştirilip yenilgiye uğratılmasında, bizim ve ortaklarımzın daha fazla neler yapabileceği noktasında Türkiye ile görüşmeleri sürdürüyoruz" dedi.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da 21-22 Kasım tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edeceğine de değinen Rathke, Biden'in hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşeceğini, görüşmelerin, IŞİD ile mücadelede iki ülkenin işbirliğine odaklanılmasının beklendiğini belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler