YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den terör örgütü PYD'ye 2 milyar dolarlık kıyak
ABD desteğiyle Suriye’de Haseke, Deyr ez Zor ve Rakka bölgelerini ele geçiren PYD, ülkedeki petrol kuyularının üçte ikisinin hakimi oldu. Kuyulardan çıkarılan binlerce varil petrol, örgüte yıllık 2 milyar doları aşan gelir getiriyor.
ABD'den terör örgütü PYD'ye 2 milyar dolarlık kıyak
06 Haziran 2016 / 07:27 Güncelleme: 06 Haziran 2016 / 07:41

Suriye'nin en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu Haseke, Deyr ez Zor ve Rakka bölgelerini 2015 yılında ele geçiren PYD, petrol kuyularını da kontrolüne almış oldu.

Haseke, Deyr ez Zor ve Rakka bölgelerini, 2012 yılından itibaren Suriyeli muhaliflerin kontrolündeydi. 2014 yılında IŞİD tarafından ele geçirilen bölgeler, 2015 ortasından başlayarak terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolüne geçti.

ÜÇTE İKİSİ KONTROLÜNDE

ABD destekli operasyonlarla, IŞİD'ten alınan Haseke ve Rakka bölgelerindeki petrol kuyuları da PYD'nin oldu. PYD, Suriye'de petrol kuyularının üçte ikisini kontrol eder hale geldi.

Söz konusu kuyulardan günlük 400 bin varil petrol çıkarılarak PYD tarafından Suriye rejimine satılıyor.

PYD'nin kontrolündeki 2 bine yakın kuyudan çıkan petrol, Rakka'nın güneyinden Humus'ta bulunan rafinelere gönderiliyor. Petrol, IŞİD bölgesinden geçerek işleme tesislerine ulaşıyor.

2 MİLYAR DOLARLIK GELİR

IŞİD bölgesinden geçen (Humus Çölü dahil) petrol sevkiyatı dolayısıyla IŞİD'e geçiş bedeli ödeniyor. Humus'a ulaşan petrol, ardından Rusya'nın kontrolünde bulunan Tartus Limanı'na naklediliyor.

Zemle, El Hariri ve Cizel bölgelerinde bulunan petrol ise tamamen rejim tarafından görevlendirilen personel aracılığıyla çıkarılıyor. Personelin maaşlarını rejim öderken, petrollerin çıkarılması için gerekli olan tüm ekipman da yine rejim tarafından karşılanıyor. PYD yıllık 2 milyar dolardan fazla gelir sağlıyor.

 

YENİ ŞAFAK

bu haberle mutlu olan olana artık.ne edelim.
 // hursit dilaver
bizim şeddeli hainler nasıl da bu habere sevinirler şimdi. bu akşam aksırıncaya,tıksırıncaya kusuncaya kadar da içerler. malum nlar için ramazan falan diye bir şey olmaz.varsa yoksa ulkeye ihanet,içki, fuhuş.. bunlarla hayatı geçirirler.ulkeye zararları olmasa umurumuzda değil,içip zıbarsınlar,bize zararı olmaz zaten. ama ulkeye hainlikleri başka bir şey. zaten daha önce de yazmıştım. dinine duşman olan vatanına ve mlletine de duşmandır.en guzel örnekler de bir tek turkiyede var..başka yok....
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:35
Bir öküzün iki boynuzu
 // muammer bekaroğlu
Çocukluğumda dedem derdiki dünya öküzün iki boynuzu üzerindedir,öküze sinek konarsa öküz kafasını sallar o zamanda devremler meydana gelir derdi,ne kadar haklıymış,ABD ve rusya birbirine rakipmiş gibi yapıp dünyayı terörle soyuyorlar ve özelliklede birlikte olamayan Müslümanları katletdikleri gibide vatanlarından edereek ölüme terk edip kanlarını emiyorlar ama budevran mutlaka tersine dönecektir allahın yardımıyla inşallah,acıyı onlarda tadacaklar....
06 Haziran 2016 Pazartesi 13:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler