YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Tayland'a demokrasiye dönüş çağrısı
ABD'den Tayland'a demokrasiye dönüş çağrısı
16 Aralık 2015 20:29
ABD Dışişleri Bakanlığının Doğu Asya ve Pasifik'ten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Russel, Bangkok hükümetinin müttefikleriyle ilişkilerini güçlendirebilmesi için ülkede demokrasinin yeniden tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Tayland'ı ziyaret eden Russel, cunta yönetiminin lideri ve Başbakan Prayut Çan-oça ve diğer yetkililerle temaslarda bulundu. 

Daniel Russel, Tayland Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apichart Chinwanno ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bazı spesifik konulardaki kaygılarımızı Başbakan ile paylaşma şansım oldu" diyerek, Prayut Çan-oça'nın ABD'nin endişelerini dikkate aldığını ifade etti.

Başbakan Prayut'un Tayland'daki siyasi durum ve ülkenin tam bir demokrasiye dönüşü için izlenecek yol haritası konusunda kendisine bilgi verdiğini aktaran Russel, ikili ilişkilerin tam anlamıyla verimli olması ve iş birliğinin ilerleyen yıllarda da sürmesi için Tayland'da seçim demokrasisine dönülmesi gerektiğini vurguladı.

Tayland Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apichart Chinwanno da görüşmelerde iki ülke arasında kamu sağlığı, afet yardımı ve insan kaçakçılığıyla mücadele dahil olmak üzere iş birliği yapılabilecek alanlar konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti. 

Apichart, 6 saat süren görüşmelerin samimi bir atmosferde geçtiğini de sözlerine ekledi.

Daniel Russel, ocak ayında Tayland'ı ziyareti sırasında cunta yönetiminin demokrasiyi engelleyen uygulamalarını eleştirmiş ve eski Başbakan Yinglak Şinavatra ile görüşmüştü.

Tayland'da büyük çapta gösteriler üzerine 9 Aralık 2013'te Parlamento'yu fesheden Yinglak, 2 Şubat 2014'te erken seçim kararı almıştı. Ancak, 7 ay süren siyasi tıkanıklığın ve 28 kişinin öldüğü protestoların ardından ordu, 22 Mayıs 2014'te yönetime el koymuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler