YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Suudi Arabistan'a 11 Eylül davası
ABD'den Suudi Arabistan'a 11 Eylül davası
02 Ekim 2016 08:10
Eşini 11 Eylül'de Pentagon’da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone, açtığı davada Suudi Arabistan’ın saldırıdan sorumlu olduğunu ileri sürdü.

ABD'de 11 Eylül kurbanlarının ailelerinin Suudi Arabistan yönetimine dava açmasına imkan tanıyan yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından, saldırılarda eşini kaybeden Amerikalı kadın, bu ülke aleyhinde dava açtı.

Kocasını Pentagon’da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone, açtığı davada Suudi Arabistan’ın saldırıdan sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Başkent Washington'da açılan davada DeSimone, Suudi Arabistan’ın El-Kaide’ye maddi destek verdiğini savundu.

ABD basınında yer alan haberlere göre, mahkemeye sunulan belgelerde “Suudi Arabistan’ın desteği olmasaydı El-Kaide’nin 11 Eylül saldırılarını planlaması ve gerçekleştirmesi mümkün olmazdı.” ifadesine yer verildi.

DeSimone, Suudi Arabistan’ın El-Kaide’yeajanlar ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla destek verdiğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın yasa tasarısını veto etmiş ancak yasa tasarısı Senatoda ezici çoğunlukla kabul edilmişti.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve Suudi Arabistan'ı derinden rahatsız eden yasa tasarısı, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanımıştı.


AA

karsi atak
 // ismail kus
irak , amerik,a ve ingiltere,ye tazminat davasi acmanin yolunu acacak yasa niye cikarmiyor anlamiyorum.
irak vatandaslari tazminat talep etseler , acaba amerika ve ingilterenin
toplam varliklari , tazminatlari karsilayacak yeterliliktemidir ?
amerika ve ingiltereyi satsalar tazminatlari karsilayamazlar....
02 Ekim 2016 Pazar 21:59
Tedbir zamanı
 // Rasim DUMAN
ABD'de alınan karar, sâdece Suudi Arabistan için alınmış bir karar değil. ABD, bütün ülkelere bu tip suçlamalar yöneltebilir ve dava açabilir artık. Devletlerin egemenliğinin dokunulmazlığı hususu her ne kadar beynelmilel bir hüküm ise de, ABD'nin böyle hükümleri "takmadığını" biliyoruz artık. Şu hâlde biz de "bize böyle bir uygulama yapılması hâlinde, aynen karşılık vereceğimize" dâir bir kanunu Meclisimiz'den, şimdiden geçirmeliyiz....
02 Ekim 2016 Pazar 08:30
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler