YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Suriye'ye sert yanıt
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin Suriye'ye askeri girişimiyle ilgili sert yanıt verdi.
ABD'den Suriye'ye sert yanıt
26 Ağustos 2014 / 01:10 Güncelleme: 26 Ağustos 2014 / 12:35

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim'in, ABD'yi Suriye'de tek taraflı bir askeri eyleme girişmemesi yönünde tehdit içeren uyarısına ilişkin, "Amerikalıların hayatları risk altında olduğunda, kendi çıkarlarımızı savunmamız söz konusuysa Suriye rejiminin onayını aramayız" dedi.

Psaki, günlük basın brifinginde Suriye Dışişleri Bakanı Muallim'in dünkü açıklamalarına dair soruları da yanıtladı. Psaki, Suriye rejiminin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı durmasının ABD ile aynı sayfada yer aldığı anlamına gelmediğini söyledi.

Muallim'in, "teröre karşı uluslararası işbirliğine açık olduğu" sözlerinin sorulması üzerine Psaki, "Suriye rejimi 'sağ eliyle' IŞİD'i bombalıyor ve diğer adımlar atıyor olsa da sol eliyle Suriye halkının meşru şikayetlerini ele almayı reddederek ve gerçek bir siyasi çözüm için isteklilik ve açıklık göstermeyi kabul etmeyerek IŞİD'in eleman toplamasına yardımcı oluyor. Suriye rejimi sırf IŞİD'e karşı duruyor diye, bu bizim aynı sayfada yer aldığımız anlamına kesinlikle gelmez" diye konuştu.

 Psaki, Muallim'in, ABD'nin Irak'ta IŞİD'e karşı başlattığı hava saldırılarını Suriye'ye de genişletmesi halinde Suriye hava savunma sistemlerinin devreye girebileceği tehdidine ilişkin soru üzerine de "Başkan'ın (Barack Obama) karar alma sürecinin önüne elbette geçmeyeceğim ama Amerikalıların hayatları risk altında olduğunda, çıkarlarımızı savunmamız söz konusuysa, Suriye rejiminin onayını aramayız" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da ABD'nin, Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü misyonda Pakistan hükümetinin iznini almadığına dikkati çekerek, Obama'nın, sınırlara bakmadan, Amerikan halkını korumak için gerektiğinde askeri eyleme geçme talimatı vermekten hiçbir zaman çekinmediğini dile getirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler