YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Suriye'deki Rus uçaklarına ilişkin açıklama
ABD'den Suriye'deki Rus uçaklarına ilişkin açıklama
22 Eylül 2015 23:42
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın Suriye'de konuşlandırdığını savaş uçaklarının, Suriye'deki Rus askerlerinin korunmasına yönelik olduğunu söyledi.

Kerry, ABD ve Hindistan arasında stratejik ticari ilişkiler üzerine Hintli mevkidaşı Sushma Swaraj ile yaptığı ortak basın açıklaması sonrasında, Suriye'deki Rus uçaklarına ilişkin soruları yanıtladı.

Rus uçakları hakkında ABD'li yetkili ve uzmanların görüşlerini aktaran Kerry, "Şu anda askerlerimizin ve uzmanlarımızın değerlendirmesine göre seviyeleri ve türleri, savunma amaçlı orada olduklarını gösteriyor" dedi.

Kerry, söz konusu uçakların varlığının, Rusya'nın Suriye'deki uzun vadeli planları doğrultusunda, Rusların niyetleri hakkında soru işaretleri oluşturacağını belirtti.

Rusya ve ABD'nin ortak hedefinin, DAEŞ'i ortadan kaldırmak olduğunu belirten Kerry, Washington yönetiminin, Moskova'nın Suriye Başkanı Beşşar Esed'i desteklemesi sonucunda, Esed'in devrilmesini isteyen yabancı savaşçıları bölgeye çektiğini düşündüğünü aktardı.

Kerry, "Eğer Rusya Suriye'de Esed'i desteklemek için bulunuyorsa ve Esed'i pazarlık masasından uzak tutacaksa, bu, Suriye ve orada devam eden anlaşmazlığın sona ermesini isteyen herkes için bir problemdir" ifadelerini kullandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler