YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Somali çıkartması!
ABD'den Somali çıkartması!
06 Ekim 2013 09:00
Amerikan deniz piyadelerinin Cuma günü ‘U.S. Navy Seal’ isimli özel birliğin Somali’de El Şebab adlı terör örgütüne operasyon yaptığı bildirildi.

Cumartesi günü de Libya’nın Tripoli şehrinde 1998 yılında ABD’nin Tanzanya ile Kenya’daki büyükelçiliklerine bombalı saldırı yapma suçundan aranan şahsın düzenlenen operasyonla ele geçirildiği aktarıldı.

Bir ABD yetkilisinin Somali’de gerçekleştirilen operasyonun Cuma günü gerçekleştirildiği ve El-Şabab’ın üst düzey yöneticilerinden birine karşı yapıldığını söyledi. Aynı yetkili terör örgütünün üst düzey yöneticisinin ele geçirilemediğini bildirdi. Sivil kayıpların yaşanmaması için gerekli tüm tedbirlerin alınarak operasyon yapıldığını belirten ve ismini açıklamayan yetkili, ‘‘Zaiyat konusunda açıklama yapacak durumda değilim.’’ diye konuştu.

Diğer yandan Reuters haber ajansına konuşan bir El Şebab üyesi, gerçekleştirilen operasyonda karşı taraftan bir kişinin öldürüldüğünü ve saldırının da geri püskürtüldüğünü söyledi. El Kaide ile bağlantılı örgütün, Somali’nin başkenti Mogadişu’nun 180 kilometre güneyindeki kıyı şehri Barawe’deki merkezine yapılan baskında El-Şebab basın sözcüsü Abdiasis Ebu Musap, operasyonda helikopter ya da savaş uçağının kullanılmadığını vurguladı.

Bir başka ABD’li yetkilisi de Cumartesi günü yine Amerikan askerinin Libya’da bir operasyon gerçekleştirdiğini dile getirdi. Libya’da gerçekleştirilen operasyonun Somali’den ayrı olduğu ve burada 1998 yılında Kenya ile Tanzanya’da ABD büyükelçiliğine bombalı saldırı yaptığı savunulan El-Kaide üyesini yakalamak için gerçekleştirildiğini kaydetti. Takma adı Anas el-Libi olan Nazih Abdul Hamed el-Ruqai adlı kişinin Tripoli’de ele geçirildiği ve ABD’de yargılanmak üzere bu ülkeye getirileceği belirtildi.

Pentagon basın sözcüsü George Little tarafından yapılan açıklamada ise, Ruqai’nin şuan Libya dışında ve güvenli bir mekanda tutulduğu bilgisini verdi. Ruqai’nin kardeşi Associated Press (AP) haber ajansına verdiği mülakatta, Cumartesi sabahı üç araç ile gelen yabancı görünümlü ‘‘komandoların’’ kardeşini yere yatırıp etkisiz hale getirdikten sonra kaçırdığını söyledi.

Somali ile Libya’da gerçekleştirilen operasyonların birbirleri ile bağlantısı olup olmadığı henüz kesin olarak bilinmiyor. Ancak ABD istihbaratı son aylarda Afrika’da artan El-Kaide’nin Amerika için tehdit oluşturmaya başladığı yolunda Washington’a rapor verdiği biliniyordu.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler