YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den şoke eden Rusya açıklaması!
ABD'den şoke eden Rusya açıklaması!
13 Şubat 2015 06:38
ABD Dışişleri Bakanı, Rusya'nın Ukrayna anlaşmasına uyması halinde, Rusya'ya uygulanan yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Belarus'un başkenti Minsk'te Üçlü Temas Grubu'nun Ukrayna üzerine anlaşmaya varmasından "memnuniyet" duyduğunu belirterek, Rusya'nın söz konusu anlaşmaya ve Eylül ayında imzalanmış Minsk Mutabakatı'na uyması halinde ABD'nin, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu söyledi.

Bakan Kerry yaptığı yazılı açıklamada, barışın sağlanması ve Ukrayna'nın bağımsızlığının tesis edilmesi konusunda tarafların önünde katedilmesi gereken uzun bir yol olduğunu kaydederek, "Biz Rusya'nın ve ayrılıkçıların taahhütlerini sözleriyle değil yaptıklarıyla değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.
Kerry açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Uzun zamandır belirttiğimiz gibi Rusya Eylül 2014 Minsk Mutabakatı'nın ve şimdi varılmış olan anlaşmanın gereğini tam olarak yerine getirdiği takdirde Birleşik Devletler, Rusya uyguladıkları yaptırımları geri çekmeye hazırdır."

Ayrıca Ukrayna hükümetinin IMF ile mali yardım konusunda mutabakata varmış olmasını memnuniyetle karşıladığını belirten Kerry, bu mutabakatın Ukrayna'nın ekonomik reformlarına destek çerçevesinde 17,5 milyar dolarlık bir finansal yardımı da öngördüğünü kaydetti.
Kırım anlaşmada yok

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Minsk'teki zirvede varılan uzlaşıda destekledikleri konular olduğunu belirterek anlaşmada yer alan diğer konuları önümüzdeki günlerde değerlendireceklerini söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler