YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den skandal teklif: PKK dursun, PYD yürüsün!
Obama'nın Suriye Temsilcisi McGurk, ikinci Kobani ziyaretinde PKK'nın Güneydoğu'daki saldırıları durdurması karşılığında PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesini önerdi.
ABD'den skandal teklif: PKK dursun, PYD yürüsün!
19 Mayıs 2016 / 11:05 Güncelleme: 19 Mayıs 2016 / 11:31

Obama'nın Suriye Temsilcisi McGurk, Türkiye ile krize neden olan Kobani ziyaretinden üç ay sonra bölgeye ikinci bir ziyaret gerçekleştirdi.

McGurk'ün, PKK'nın Güneydoğu'daki saldırıları durdurması karşılığında PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesini önerdiği kaydedildi.

İKİNCİ KEZ KOBANİ'DE

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ikinci kez Kobani'ye gitti. McGurk'ün önce Irak Kürdistan Bölgesi'ne giderek PYD lideri Salih Müslim'le buluştuğu, ardından ikilinin helikopterle Kobani'ye geçtiği bildirildi.

ABD'DEN ÖNERİ

PYD'ye yakın BasNews sitesinin örgüt kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, görüşmede IŞİD'le mücadelenin yanısıra Güneydoğu'da yaşanan çatışmalar ele alındı.

Söz konusu kaynak, ABD tarafından PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesi karşılığında PKK'nın Güneydoğu'daki 'hendek savaşları'nı sona erdirmesinin önerildiğini ifade etti.

RAKKA MI CERABLUS MU?

Görüşmede ayrıca IŞİD'e yapılacak operasyonlarda örgütün başkent ilan ettiği Rakka'ya mı, Türkiye sınırına yakın Cerablus'a mı öncelik verilmesinin tartışıldığı belirtildi.

Kobani'deki PYD sorumlularından İdris Nassan ise Kurdistan24 sitesine yaptığı açıklamada McGurk'un Rojava ziyaretinde, Kürt güçlerinin IŞİD'e karşı mücadelede desteği ve Demokratik Suriye Güçleri'nin (SDG) Fırat'ın batısına geçmesi konuları değerlendirildi'' dedi.

YPG'Lİ TERÖRİSTLERDEN PLAKET ALMIŞTI

Brett McGurk, şubat ayında da Kobani'ye giderek PYD sorumlularıyla görüşmeler gerçekleştirmiş ve PYD'liler tarafından kendisine bir plaket takdim edilmişti.

Söz konusu olayın fotoğraflarının basına sızması üzerine Ankara ile Washington arasında diplomatik kriz yaşanmıştı.

Türkiye, terör örgütü olarak gördüğü PYD'ye Washington tarafından destek verilmesine şiddetle karşı çıkarken, ABD her fırsatta PYD ve YPG'nin "IŞİD'e karşı önemli bir ortak olduğunu" yineliyor.

YPG'YE VERİLEN DESTEK MUHALİFLERE VERİLMİYOR"

McGurk'ün Kobani ziyaretinin gerçekleştiği gün ABD Senatosu'nda konuşan Washington'ın son Şam Büyükelçisi Robert Ford, PYD'nin amacının kanton yönetimlerini birleştirerek bir devlet kurmak olduğunu söyledi.

"YPG ile PKK'nın kesinlikle bağı var" diyen Ford, Türkiye'nin bu yüzden büyük tepki gösterdiğini söyledi.

Ayrıca Obama yönetimini, hem IŞİD'le, hem de Esad'la savaşan muhalif gruplara PYD'ye verdiği desteği vermemekle eleştiren Ford, YPG'nin yeri doldurulamaz bir unsur olmadığını söyledi.

 

VATAN

yaktıkları ateşde yanlar inşallah
 // muammer bekaroğlu
dünyanın önde gelen emperyalist ülkesi ABD inşallah ortadoğoda yaktığı ateş yanar inşallar,allahın lanetli ölü seviciler....
19 Mayıs 2016 Perşembe 15:50
Emrin olur
 // CEM
Emrin olur seni hiç kırarmıyız.Yalan rekortmenleri...
19 Mayıs 2016 Perşembe 12:50
ben de derim ki
 // vatandaş
"ABD dursun, Kuzey Kore den "Kim" Başkan yürüsün ...
19 Mayıs 2016 Perşembe 12:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler