YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den saldırıya kınama
ABD yönetimi, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit edildiği terör saldırısını şiddetle kınadı.
ABD'den saldırıya kınama
14 Temmuz 2011 / 23:14 Güncelleme: 14 Temmuz 2011 / 23:16

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Toner, "ABD, Türk askerlerinin bugünkü saldırıda şehit edilmesini en şiddetli biçimde kınamaktadır. Türkiye'ye terörle mücadelesinde güçlü destek veriyoruz ve terörizme her şekliyle karşı koymada Türk hükümetiyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Toner, bir gazetecinin, "ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Türkiye ziyareti sırasında, Türkiye ile ABD arasında terörle mücadele konusundaki işbirliğini geliştirmeye dönük bir planın ele alınıp alınmayacağı" şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Bildiğiniz gibi, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesine istihbarat yoluyla destek veriyoruz. Bunun ayrıntılarına giremem. Bakan Clinton'ın temasları öncesinde de bir öngörüde bulunamam. Sadece şunu söyleyebilirim; PKK ile mücadelesinde Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz ve yardım etmeye hazırız. Şu anda (PKK konusunda) Türkiye ile daha çok, istihbarat paylaşımı yürütüyoruz".

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler