YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Şah Fırat Operasyonu açıklaması
ABD'den Şah Fırat Operasyonu açıklaması
24 Şubat 2015 09:51
Türkiye'nin, Suriye içinde bulunan Türk topraklarında yer alan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerini, düzenlenen bir operasyonla geri çekmesinden sonra, ABD'den ilk resmi açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin türbede bulunan askerlerini geri çektikten sonra imha ettiği Süleyman Şah Türbesi ilgili soruya verdiği yanıtta, türbenin Türkiye için bir öncelik olduğunun farkında olduklarını belirtti.

Türkiye'nin operasyondan önce ya da operasyon sırasında ABD ile görüşüp görüşmediğini yanıtlamayan Psaki, "Operasyonla ilgili ayrıntılara ya da tartışmalara girmeyeceğim. Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile hafta sonunda Türkiye'nin başarılı türbe operasyonu ile ilgili görüştü. Operasyon sırasında kaza sonucu yaşamını yitiren askerin ailesine, dostlarına, tüm Türkiye'ye başsağlığı dileklerimizi ilettik" dedi.

Psaki, ABD'nin, Suriye'deki gelişmelerle ilgili istihbarat ve bilgi paylaşımının yakın işbirliği içinde yürümekte olduğunu ve bunun kesinlikle süreceğini söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler