YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Saddam'a kimyasal destek
Foreign Policy dergisinin ele geçirdiği CIA belgelerine göre, İran-Irak Savaşı'nda Irak'ın kimyasal silahlarla İran hedeflerini vurması için ABD doğrudan yardım etmiş.
ABD'den Saddam'a kimyasal destek
27 Ağustos 2013 / 07:27 Güncelleme: 27 Ağustos 2013 / 11:37

Eylül 1980 ile Ağustos 1988 arasında Irak'ın İran'la olan savaşında Saddam Hüseyin'in ABD desteğiyle kimyasal silah kullandığı ortaya çıktı.

Amerikan Foreign Policy dergisinin gizliliği kaldırılan CIA belgelerinden öğrendiğine göre, ABD 1983'ten itibaren Saddam'ın İran ordusuna karşı kapsamlı bir şekilde kimyasal silah kullandığını biliyordu ancak Irak'ın savaşı kazanmasına yardımcı olacağı gerekçesiyle göz yumdu.

ABD istihbarat kaynakları 1987'de, İran'ın Basra bölgesinde Irak mevzisindeki bir boşluktan yararlanıp büyük bir taarruza geçeceğini öğrendi. Askeri uzmanlar İran'ın 1988 baharında yapacağı taarruzun Basra'yı ele geçirip savaşı kazanmasına neden olacağı sonucuna varan bir rapor hazırladı.

Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagon raporu okuduktan sonra üstüne Savunma Bakanı Frank C. Carlucci'nin görmesi için not düştü: "İran'ın zaferi kabul edilemez." O dönemde Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği'nde askeri ateşe olan Emekli Albay Rick Francona Foreign Policy'ye, "Iraklılar bize kimyasal silah kullanacaklarını söylemedi. Söylemeleri de gerekmiyordu. Biz zaten biliyorduk" dedi.

Irak'a, İran birliklerinin yeri ve hareketleri, önemli lojistik merkezlerin konumları ve hava savunma sistemlerinin kapasitesi konusunda ayrıntılı bilgi vermeye başladı. Francona bu bilgileri, Irak hava kuvvetleri tarafından kullanılabilecek "hedef paketleri" olduğunu söyledi.

Belgeler Irak'ın Basra bölgesinde 4 ayrı taarruza geçtiğini ve her taarruzdan önce sarin gazı dolu kapsüllerin cephelere gönderildiğini gösteriyor. Irak'ın zaferi sayesinde İran savaşı bitirmek için müzakere masasına geçmesine neden olmuş. Francona, ABD'li yetkililerin bilgi paylaşımının sonuçlarından oldukça mutlu olduğunu ve yaşadığı kayıplar yüzünden İran'ın bahar taarruzunu yapamadığını söyledi.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler