YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Rusya'ya uyarı açıklaması
ABD'den Rusya'ya uyarı açıklaması
25 Kasım 2015 07:45
Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi üzerine ABD'den yeni bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türkiye sınırını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen savaş uçağının pilotlarının Türkmenler tarafından öldürüldüğü iddialarına ilişkin, "Eğer Türkmenler gerçekten Rusya tarafından saldırıya uğruyorsa kendilerini korumak için her hakka sahipler" dedi.

Toner, günlük basın toplantısında, Türkiye sınırlarını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili soruları da yanıtladı.

Toner'e ''Suriye'deki Türkmen güçleri, paraşütle atlayan iki pilotu öldürdüğünü söyledi. Türkmen güçleri, Türkiye'nin yardımıyla Suriye hükümetine karşı savaşıyor. Onlar, oradaki muhalefetin bir parçası. Bu muhalifleri Suriye'deki Ilımlı muhaliflerin bir parçası olarak görüyor musunuz'' şeklinde bir soru yöneltildi. 

''TÜRKMENLER HER HAKKA SAHİPLER''

Soru üzerine Toner, ''Bir kaç nokta var, bu konuda birbiriyle çelişen görüşler gördük. Pilotlardan birinin ölmemiş olabileceğini gördük. Eğer Türkmenler gerçekten Rusya tarafından saldırıya uğramışsa, kendilerini korumak için her hakka sahipler. Ama bugün olan biten hakkında kesin bir bilgimiz yok'' ifadesini kullandı.

Toner, Rusya'nın Türkiye sınırına çok yakın bir alanda Suriyeli ılımlı muhalifleri hedef almasına dikkati çekerek, Rusya'nın sınırdaki operasyonlarının ''bu tür sonuçlara yol açabileceğini'' söyledi. 

''TÜRKİYE SINIRININ ÇOK YAKININDA OPERASYON YAPIYORLAR''

Toner, ''Gerilimin düşürülmesi gerekiyor. Ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın da söylediği gibi, Rusya'nın devam eden sorunlarımızı tanıması gerekiyor. Türkiye sınırının çok yakınında operasyonlar yapıyorlar ve Suriyeli ılımlı muhaliflerin peşinden gidip onları hedef alıyorlar. Bu durumlar, bu tür sonuçların doğmasına sebep olabilir'' ifadesini kullandı. 

''ÇOK AÇIK BİR VURGUMUZ VAR''

Amerikalı yetkililerin, Türkiye ve Rusya ile temas halinde olduğunu belirten Toner, "Temasların hangi seviyede olduğunu söyleyemem, ne olduğunu tam olarak anlamaya çalışıyoruz. Çok açık bir vurgumuz var. O da gerilimin düşürülmesi ve ileride bu tür olayların meydana gelmesinin önlenmesi" değerlendirmesinde bulundu.

"NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız" diyen Toner, Obama'nın bugünkü sözlerine atıf yaparak, Türkiye'nin kendi hava sahasını savunma hakkı bulunduğunu vurguladı. 

Toner, "Eğer çok net bir sınır ihlali söz konusu ise Rusya'nın bunu gelecekte tekrar yapmaması gerekiyor. Rusya, bunun sonucunun nereye gittiğinin farkında olmalı" dedi.

NATO HAVA SAHASI

Sınırı ihlal eden uçağın düşürülmesi ABD Savunma Bakanlığı'ndaki günlük brifingde de gündeme geldi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Türkiye'nin daha önce meydana gelen benzeri sınır ihlallerinde kaygılarını dile getirdiğini hatırlattı. 

Cook, "Türkiye NATO müttefikidir ve bu hava sahası da NATO'nundur. Türkiye'nin de kendini savunma hakkı bulunmaktadır" ifadesini kullandı. Cook, ayrıca, "Daha önceki sınır ihlallerinde Türkiye NATO müttefiki olarak kaygılarını dile getirmişti, bizim de kaygılarımız olmuştu" diye konuştu. 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler