YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Rusya'ya tehdit: Bir bedeli olacak!
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Kırım'daki gelişmelerle ilgili olarak, Rusya'nın mevcut politikalarına devam etmesi halinde, bunun bedellerinin olacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.
ABD'den Rusya'ya tehdit: Bir bedeli olacak!
19 Mart 2014 / 07:07 Güncelleme: 19 Mart 2014 / 11:35

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek onların sorularını yanıtladı.

Konuşmasının başında Kırım'daki son gelişmelere değinen Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’ın konuşmasının kendisini şaşırttığını ve hatta Putin’in yorumlamaları karşısında hayal kırıklığı yaşadığını kaydetti. Kerry, “Affınıza sığınarak söylüyorum ama sahada ne olduğuyla veya gerçeklere göre yaşamıyorlar. Putin tarihe kendi bakış açısıyla bakabilir ama yaptıklarıyla hem kendisi hem de Rusya tarihin yanlış tarafındalar” dedi.

Rusya'nın ortaya koyduğu tarzdaki bir milliyetçiliğin artmasının tehlikesine işaret eden Kerry, bunun İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana kaçındıkları bir şey olduğunu hatırlattı. Kerry, bugün gelinen noktada milliyetçilik ateşini artırmanın "yeteri kadar kötü bir durum" olduğunu dile getirerek, “Geriye dönüp bu tür milliyetçi ateşlemenin yarattığı tutkuya ve İkinci Dünya Savaşı’na götüren tarihe bakmamız lazım” diye konuştu.

Kerry, Rusya'nın mevcut politikalarına devam etmesi halinde, bunun bedellerinin olacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna konusunda kendisine Kosova örneğinin verildiğini belirten Kerry, “Bu artık bir model değil” diye konuştu.

Kerry, "Rusya askerlerinin Kırım’a müdahale ettiği sırada Kırım’da aslında kimsenin korunmaya ihtiyacı olmadığını, hatta o anda tek korunmaya ihtiyaç duyanların başlarına silah dayanan Ukrayna askerleri olduğunu" kaydetti.

Kerry, bir soru üzerine, birkaç hafta önce Kiev’de olduğunu ve Rusya’nın propagandaları türü şeyleri duyduğunu belirterek “Eğer Ukrayna’nın doğusundaysanız, oldukça abartılı bir şekilde Rusya televizyonunun bombardımanına tutuluyorsunuz. Sanki Nazilerin geri geldiğini ve Ukrayna’yı ele geçirdiğini düşünürsünüz" diye konuştu.

Toprak gaspı

Polonya’yı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden de, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını 'toprak gasbından başka bir şey değil' sözleriyle değerlendirerek, ABD ve Avrupa'nın Rusya'ya yaptırımlarını arttıracağını ifade etti.

Biden, 'dünyanın, Rusya'nın eylemleri arkasındaki defolu mantığı reddettiğini' ifade ederek, ABD'nin, Moskova yönetimine sınırlarındaki diğer ülkeleri test etmemesi yönünde açık bir uyarı niteliğinde, NATO müttefiklerini savunmaya sıkı biçimde bağlı olduğunu belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler