YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Rusya'ya şok benzetme
ABD'den Rusya'ya şok benzetme
17 Mart 2014 09:59
ABD’li senatör John Mccain, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ilişkilerin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek Rusya’nın ‘ülke kılığına girmiş bir petrol istasyonu’ olduğunu söyledi.

Bir grup ABD senatörüyle hafta sonu ziyaret ettiği Kiev’de konuşan ABD’li Senatör ve Cumhuriyetçilerin eski başkan adayı John McCain, Moskova ve Washington ilişkisinde artık sıfırlama butonunun olmadığı, Putin’e hak ettiği muameleyi göstermek gerektiğini ifade etti. Putin’in hamleleriyle soğuk savaşı yeniden canlandırmak yerine eski Rusya imparatorluğunu inşa etmeye kalktığını dile getiren McCain, Obama yönetimini Ukrayna krizinin sorumlularından biri tuttu.

Rusya’nın yozlaşmış bir devlet düzeni olduğunu, sadece petrol ve gaza bağımlı bir ekonomiyle ayakta kaldığını söyleyen McCain, süreci yönlendirmek için ekonomik yaptırımların önem arz ettiğini dile getirdi. McCain ayrıca Ukrayna’ya askeri yardım yapılmasını, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki savunma sistemlerinin sürdürülmesine inandığını söyledi.

Ülkesine, Ukrayna’ya uzun soluklu bir askeri destekte bulunma çağrısı yapan John McCain, Kırım’ın, Obama inisiyatifindeki dış politikaların, rahatsız edici, gerçeklikten uzak uygulamalarına maruz kaldığını söyledi. Obama’nın Kırım’da yaşananların ‘gerçek’ olduğunu fark etmesi ve dünya lideri ABD’nin itibarını yeniden inşa etmesi gerektiğinin altını çizdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler