YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Rusya'ya 'sınır' uyarısı
ABD'den Rusya'ya 'sınır' uyarısı
10 Şubat 2016 07:29
ABD'li Büyükelçi Lute, NATO ve Türkiye'nin, Rus savaş uçaklarının hava sahas.ı ihlalleri konusunda aynı görüşte olduğunu söyledi

ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Douglas Lute, basın brifingi düzenleyerek, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde durum değerlendirmesi yaptı.

"Rusya Türkiye'nin Suriye sınırındaki bu tür tehlikeli faaliyetleri bir an evvel sonlandırmalıdır" diyen Lute, Türkiye'nin sınırlarının ihlali durumunda müttefiklerin güçlü bir şekilde Türkiye'nin yanında yer alacağını taahhüt ettiklerini vurguladı.

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını da değerlendiren Lute, "Bu saldırıların yüzde 80-90'ı Esad rejimine karşı mücadele edenlere yapılıyor. DAEŞ'e karşı yapılmıyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, "Rusya'nın Halep'te ve bölgenin geri kalanında yaptığı eylemler, masaya gelip ciddi bir müzakere yapmayı oldukça zorlaştırıyor" diye konuştu.

İngiltere'nin Suriye Özel Temsilcisi Gareth Bayley de "Rusya kasten ılımlı muhalefeti bombalarken ve uluslararası hukuku ihlal ederek sivilleri öldürürken masada yeri olduğunu iddia edemez" dedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler