YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Rusya ve Suriye'ye büyük şok!
ABD'den Rusya ve Suriye'ye büyük şok!
09 Mayıs 2014 11:55
Ukrayna krizinin ardından Rusya'nın başı Suriye yüzünden de derde girdi. ABD, Suriye'ye destek sağladıkları gereçkesiyle, Rus bankası ile Suriyeli bazı şirketlere yaptırım getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Moskova merkezli "Tempbank" adlı banka ile bankanın üst düzey yöneticilerinden Mihail Gagloev'in, Suriye Merkez Bankası ve devlet petrol şirketi SYTROL da dahil, bu ülke hükümetine maddi destek ve hizmet sağladıkları gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı bildirildi.

Yaptırım kararı, bankanın Amerikan finansal sistemden dışlanması anlamına geliyor.

6 Suriyeli'ye de yaptırım

Bakanlık ayrıca Suriye hükümetinin 6 üst düzey yetkilisi ile Humus ve Banyas rafineri şirketlerine yaptırım getirdi. Yaptırıma maruz kalacak yetkililer arasında, Beşşar Esad'ın danışmanı Bessam el Hasan, Kamu İşleri Bakanı Hüseyin Arnus, Tarım Bakanı Ahmed el Kadri, Maliye Bakanı İsmail İsmail, Sosyal İşler Bakanı ve BM Kalkınma Fonu'nun eski Suriye Temsilcisi Kinda el Şammat ile Çalışma Bakanı Hasan Hicazi yer alıyor

Amaç finansal sisteme erişimi durdurmak

Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen, yaptığı açıklamada, yeni yaptırım kararının, Bakanlığın, uluslararası finansal sisteme erişimini durdurmak suretiyle Suriye hükümeti üzerinde ekonomik baskı uygulama çabalarını daha da ileri seviyeye taşıdığını belirtti.

Cohen, "Suriye'de şiddet ve istikrarsızlığa yol açanlara engel olmaya kararlıyız ve Esed rejimine destek veren birey ve kuruluşları sert biçimde hedef almayı sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

Toplam 200 Suriyeli

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre, ABD yönetimi, Suriye'deki karışıklığın başından bugüne kadar, Suriye hükümeti, merkez bankası ve ilişkili petrol şirketleri dahil yaklaşık 200 birey ve kuruluşa yaptırım getirdi. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler