YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den PYD'ye federal bölge sözü!
PYD güdümlü Demokratik Suriye Güçleri sözcüsü Talel Sülo, “ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel’den federal bölge sözünü aldık” dedi.
ABD'den PYD'ye federal bölge sözü!
14 Haziran 2016 / 09:21 Güncelleme: 14 Haziran 2016 / 09:36

Türkiye'ye “Fırat'ın batısında bir tane bile YPG'li olmayacağına” dair garanti veren ABD'li yetkililerin PKK'nın Suriye uzantısı PYD güdümlü Demokratik Suriye Güçleri'ne de “federal bölge” sözü verdiği ortaya çıktı.

Bir yandan Suriye'nin bütünlüğü vurgusu yapan ABD'nin ikiyüzlü tavrı Demokratik Suriye Güçleri resmi sözcüsü Talel Sülo'nun 12 Haziran'da Ronahi Televizyonu'nda katıldığı Yakup Lahdo'nun sunduğu “Olayların İçinden” adlı programda yaptığı açıklamalarla netleşti.

TELEVİZYONDA AÇIKLADI

Halep'in kuzeyi ve Rakka'da yaşananlara dönük açıklamalar yapan Sülo, halen Suriye'nin yüzde 20'lik kısmında hakimiyet sağladıklarını ve her geçen gün yeni alanlar kazandıklarını vurguladı.

Yakın zamanda Suriye'nin en önemli aktörlerinden biri olacaklarını ifade eden Sülo, “Kobani'yi ziyaret eden ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'den IŞİD'in bölgeden çıkarılması sonrası federal bölge dahil tüm taleplerimizin karşılanacağı sözünü aldık” dedi.

MASADA OLMA GARANTİSİ

Demokratik Suriye Güçleri'nin yalnızca IŞİD'le mücadele amaçlı kurulan bir örgüt olduğunu belirten Sülo, koalisyon-ABD desteğiyle IŞİD'e karşı önemli kazanımlar elde ettiğini kaydetti.

Başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerden “bundan sonraki süreçte kendilerine masada temsilci olarak bulunma” garantisi verildiğine dikkat çeken Sülo, bu konuda Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar engelinin uluslararası toplumun desteğiyle aşılacağını söyledi.

REJİMLE SORUNUMUZ YOK

Demokratik Suriye Güçleri-PYD-YPG'nin Esed rejimiyle herhangi bir sorunu olmadığını belirten Sülo, mücadelelerinin sadece IŞİD'e karşı olduğunu kaydetti.

Esed rejiminin Rakka'yı ele geçirmesinden de memnuniyet duyacaklarını ifade eden Sülo, kendilerinin Şam rejimi ile herhangi bir rekabet içerisinde olmayacaklarını ancak Suriye için en etkin çözümün federatif yönetim biçimi olacağını söyledi.

Sülo, CENTCOM Komutanı General Joseph Votel'in 21 Mayıs tarihindeki Kobani ziyaretinde bu konunun müzakere edildiğini ve bu yönde ABD'nin olumlu görüş belirttiğini sözlerine ekledi.

 

YENİ ŞAFAK

sünnilere deniz yasak oluyor, bosna gibi suriye/ırakta da..
 // hursit dilaver
federal bölgeyle kalacağını mı sandınız. kaç günden beri, hatta aydan beri yazıyorum da 2 gün önce faş ettiler. AKDENİZE YAKLAŞTIK dediler. nasıl olacak bu..federale söz veren amerika, akdenize de söz verir. laskiye falan ruslarla esedin olduğuna göre kürtler nerden akdenize çıkacak ELBET HATAY'DAN..ANLADINIZ MI ABD ALÇAKLIĞINI.aynen bosnada olduğu gibi denize çıkışı olmayacak olan bir sünni bölge de olacak.SÜNNİLERE HER YERDE DENİZE YANİ DÜNYAYA AÇILMA YASAKLANACAK.bilin diye yazdım ihvanlar....
14 Haziran 2016 Salı 14:28
rasim duman ihvanıma
 // hursit dilaver
1976lardan beri kürt kardeşlerimizin kafasında olanı söylemek istemem. geçenlerde ölen yaşar kaya 1968lerde konyaya emniyet-i umumiye nezaretinde günde 3 kere imza atardı. onunla kavgalarımız. olurdu. sonunda dediki, ama 5 yıl ama 30 yıl,ama 50 yıl bu devleti kuracağız demişti.biz ,hadi ulan diyorduk. yaşar kaya yeni öldü.76lar dedim, DDKOcasklarıyla başladı apocularla,TİKKO ile falan devam etti.ve şu anda 7 hazirandaki oy oranı değişecek mi asla..O DAMAR VAR YA..NE DESEN AYNIDIR.selamlar....
14 Haziran 2016 Salı 14:16
 // Rasim DUMAN
KASTAMONULU bey kardesim, "Kurtler'e akil ver Ya Rab" diye, genelleme yapman ve butun Kurtler'i zemm, tahkir ve istiskal etmen, buram buram irkcilik kokuyor. Ki, irkcilik aziz dinimizde kesinlikle nehy ve yasak edilmistir. "Muslumanlar kardestir" fermanina hepimiz ram'olmak zorundayiz. Lutfen fitneye sebep olmayalim....
14 Haziran 2016 12:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler