YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den PYD hakkında önemli açıklama!
ABD'den PYD hakkında önemli açıklama!
11 Kasım 2015 09:48
ABD Savunma Bakanlığı'nın, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'ye artık silah ve mühimmat vermeyeceğini açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, bu kararın ardındaki gerekçeye ilişkin önemli bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, PYD'nin Suriye'de etkili olduğu bölgelerde yarı özerklik ilan etmesini istemediğini, Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğü konusunda kararlı olduğunu açıkladı.

"ONLARA YARDIM YAPILIP YAPILMADIĞININ FARKINDA DEĞİLİM"

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Suriye'ye ilişkin kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Toner, bir gazetecinin “Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun, CNN'e verdiği röportajda ABD'nin Iraklı Kürtler olan Peşmergelere verdiği desteğe karşı olmadıklarını, ancak YPG'ye de bu desteğin verilmesinden de memnuniyet duymayacakları şeklindeki sözlerini hatırlatarak buna ilişkin yorumunuz ne ?" sorusuna verdiği yanıtta, “Röportajı duymadım. Ama çok açık ki biz Peşmergelere destek veriyoruz. Irak ordusunun gözetimi ve denetimi doğrultusunda. Peşmergeler, İŞİD ile mücadelede verimli ve önemli bir etken. YPG'ye gelince, onlara yardım yapılıp yapılmadığının farkında değilim. İŞİD

kontrolündeki kentleri geri alma çabalarını hava saldırıları yoluyla desteklemeyi sürdüreceğiz. Sahada etkin mücadele ettikleri için bu destek sürecek" dedi.

"ŞU ANDA VERDİĞİMİZ DESTEK SADECE HAVA SALDIRILARIYLA"

Toner, başka bir gazetecinin “PYD etkili savaşıyor ama silah ve mühimmat vermeyeceğiz diyorsunuz. Etkili savaşıyorlarsa silahları Ruslardan mı alsınlar ?" şeklindeki sorusunu da “Söylediğim şu ki, PYD'ye Amerikan silahları vermiyoruz. Bu konudaki kararımız değişirse, size bildiririz. Ama şu anda verdiğimiz destek sadece hava saldırılarıyla" diye yanıtladı.

"BİZ ONLARIN SURİYE'DE BİR ÇEŞİT YARI ÖZERKLİK GELİŞTİRMELERİNİ İSTEMİYORUZ"

Mark Toner, PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye, silah ve mühimmat desteği verilmemesinin nedenini de başka bir soru üzerine açıkladı. Toner, “Yani YPG'ye silah, mühimmat yardımını artık yok mu sayıyorsunuz ? " sorusuna ise, Toner, “Varsayımlara ilişkin konuşmak istemiyorum. YPG'ye verdiğimiz destek, ne kadar etkili oldukları konusunda da çok açık olduk şimdiye kadar. Ama bazı uyarılar konusunda da konuştuk. Biz onların Suriye'de bir çeşit yarı özerklik geliştirmelerini istemiyoruz. Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğüne olan taahhütlümüz sürüyor. Suriye'de kapsamlı ve anlaşmalı bir siyasi geçiş sürecine odaklıyız. İŞİD ile mücadelede, YPG'nin ne kadar etkin ve güçlü olduğunu bilmekle birlikte, bizim duruşumuz bu yönde" şeklinde cevap verdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler