YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den peşmergelere silah yardımı!
ABD'den peşmergelere silah yardımı!
11 Ağustos 2014 23:15
ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta IŞİD örgütüne karşı mücadele eden Kürt peşmerge güçlerine silah yardımına başlandığını doğruladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Marie Harf, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'taki Kürt güçlerine silah sevkiyatı yaptığını doğruladı. Harf, “Kürtlere acilen ihtiyaç duydukları silahların sevk edilmesi konusunda Irak hükümeti ile birlikte çalışıyoruz” dedi. Harf, silah takviyesinin geçen hafta başladığını söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, ABD ve diğer müttefiklerini kendilerine acil olarak silah yardımı yapmaya çağırmıştı. Barzani, "Washington Post" gazetesi için kaleme aldığı yazıda, “ABD'den ve diğer dostlarımızdan derhal silah yardımı almamız çok önemli” ifadelerini kullandı. Barzani, tereddüt ne kadar uzun sürerse, IŞİD'e karşı savaşın da o denli zorlaşacağını belirtti.

ABD, mühimmat ve eğitim bakımından kötü durumda bulunan Kürt peşmerge güçlerini hilafet ilan ettikten sonra İslam Devleti (İD) adını alan IŞİD örgütüne karşı savaşta desteklemek üzere geçen hafta cuma günü havadan askeri müdahaleye başlamıştı. Irak'ın önemli bir bölümünü kontrol altına alan İŞİD'in ise ABD'nin Irak güvenlik güçlerine bıraktığı modern silahları kullanıyor.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, sadece geçen hafta Yezidi ve Hristiyanların çoğunlukta olduğu 200 bin kişi IŞİD'in kanlı eylemlerinden kaçmak için evlerini terk etti.

 

01:26
 // TUZAK TAKDİĞİ
Abd'nin en çok korktuğu şey, İslamın cihadıdır. Bu nedenle yapay cihad örgütleri oluşturup, bu kaynağı eliminize etmektedir. Bir nevi gerçeğe gideceğine sahtesine gelsin, işime yarasın takdiğidir. Hamas ve Lübnan hizbullahı hariç, tüm islam makyajlı örgütler; abd menşeilidir. Işıd, el kaide, boko haram, islami cihad gibi örgütler; cihatcı müslüman tuzaklarıdır. Bu örgütler yüzünden güclü bir ordu kurulamıyor....
12 Ağustos 2014 01:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler