YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Pakistan'a F-16 tehdidi
ABD'den Pakistan'a F-16 tehdidi
03 Ocak 2012 09:59
NATO helikopterinin 24 Pakistanlı askeri yanlışlıkla öldürmesi Amerika ile Pakistan arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirmişti. Pakistanlı bir yetkili ABD'nin Pakistan'a sağlayacağı F-16 savaş uçağı desteğini çekebileceğini ileri sürdü.

ABD ile Pakistan arasında son zamanlarda arka arkaya yaşanan krizlerin, ABD'nin Pakistan'a sağlamayı vadettiği F-16 savaş uçağı desteğini olumsuz etkileyeceği ileri sürüldü.

Yerel Dünya News televizyonunun haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen Pakistanlı bir hükümet yetkilisi, ABD ile Pakistan arasındaki krizlerin ABD'nin Pakistan'a sağlayacağı F-16 savaş uçağı desteğini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

ABD'nin 2012 yılı için Pakistan'a yapacağı 700 milyon dolarlık yardım paketinin senato tarafından reddedildiğini hatırlatan yetkili, ABD kesintilerinin askeri yardımları da olumsuz etkileyeceğini belirtti.

ABD ile Pakistan arasındaki ilişkiler en son Kasım sonunda NATO helikopterlerinin Afganistan sınırı yakınlarındaki bir karakolu vurmasıyla gerilmişti. Saldırıda 24 Pakistan askeri ölmüş, 14 asker yaralanmıştı.

Bu olay üzerine İslamabad yönetimi, NATO'nun ikmal yollarını kapatmış ve ABD'den Beluçistan eyaletindeki askeri üssü boşaltmasını istemişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler