YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Nükleer açıklaması
ABD'den Nükleer açıklaması
20 Ağustos 2015 01:12
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, İran’ın nükleer tesislerinin denetlenmesinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Kirby’ye, günlük basın brifinginde, UAEA ile İran arasında imzalanması öngörülen gizli bir anlaşmanın taslağının basında yer aldığı hatırlatılarak, taslakta nükleer silahlar geliştirildiği iddia edilen Parçin tesisinde denetimin İranlı uzmanlarca yapılmasına izin verildiği iddiaları soruldu.

ABD’nin de aralarında bulunduğu BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya’dan oluşan P5+1 ülkelerinin, UAEA ile İran arasındaki anlaşmayı yeniden müzakere edemeyeceğinin altını çizen Kirby, “Çünkü bu İran ile UAEA arasındaki bir ilişkinin yansıması, bunu teyit etmek veya reddetmek P5+1 ülkelerinin işi değil” diye konuştu.  

Kirby, basın mensuplarının ısrarlı sorularına rağmen UAEA’nın söz konusu taslağı üzerinde herhangi bir yorumda bulunamayacağını belirterek, ABD yönetiminin, nükleer tesislerin denetlemesinde kuruma güvendiğini kaydetti.

Kirby, “İran’ın nükleer silah kapasitesine ulaşmalarını engelleyeceklerine yönelik UAEA ve denetim birimine güvenimiz tam. Planlamadan çok memnunuz” ifadesini kullandı.

Kirby, İran’ın nükleer programının geçmişteki askeri boyutuna yönelik UAEA’nın teknik planlarına da güvendiklerini vurguladı.

Associated Press ajansının ele geçirdiği belirtilen anlaşma taslağında, UAEA ile üye bir ülke arasındaki normal denetim prosedürlerinden sapıldığı, Tahran yönetimine, Parçin'deki faaliyetlerin denetiminde kendi uzmanlarını ve ekipmanını kullanmasına izin verildiği görülüyor. 

Taslakta sözü edilen bu imtiyazlı durumun, İran ile P5+1 ülkeleri arasında sağlanan nükleer anlaşmanın muhaliflerini öfkelendireceği savunulurken, belgede, UAEA personelinin bu denetimleri yapacak İranlı personeli gözlemlemesi de tavsiye ediliyor. 

İran ile P5+1 ülkeleri arasında temmuzda varılan anlaşma, ABD'de yönetim ile Kongre arasında büyük tartışmalara neden oluyor. Kongrenin anlaşmayı gözden geçirmesi için 17 Eylül'e kadar süresi var. Kongre'den anlaşmayı reddeden bir tasarı geçerse ABD Başkanı Barack Obama, bu tasarıyı veto edebilecek. Daha sonra Senato'nun, Obama'nın vetosunun önüne geçmek için ret tasarısını üçte ikilik çoğunlukla, yani en az 67 senatörün desteğiyle kabul etmesi gerekiyor. Diğer bir ifadeyle Obama'nın vetosunu korumak için 34 senatörü ikna etmesi yeterli olacak.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler