YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Myanmar açıklaması
ABD'den Myanmar açıklaması
31 Mart 2015 00:44
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Myanmar’da hükümetin, eğitimde reform talebinde bulunan göstericilerin aleyhine dava açmasından kaygı duyduklarını bildirdi.

Sözcü Marie Harf, yaptığı yazılı açıklamada, "Ülkede barışçıl olarak toplanma hakkını kullandığı için gözaltına alınan kişilerin bir an önce şartsız olarak salıverilmesi çağrısında bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

Şeffaflık, hesap verilebilirlik ve adaletin, Myanmar hükümetinin sosyal istikrar, barış ve demokrasi hedefleri için hayati önem taşıdığını belirten Harf, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Aşırı güç kullanan güvenlik güçleri de dahil şiddet olaylarına karışan tüm tarafların hesap vereceği şekilde sivil toplumla işbirliği içerisinde, Mart ayının 5 ve 10’undaki olaylara yönelik tarafsız ve güvenilir soruşturmaların yapılmasını kuvvetle tavsiye ediyoruz. Ülkedeki ayrılıkların derinleşmeden engellenmesini, karşılıklı güven ve ulusal uzlaşı amaçlarının ilerletilmesini ancak tarafsız soruşturma ve hesap verilebilirlik sağlar."

Myanmar’da Mart ayı başlarında başkent Yangon'un 140 kilometre kuzeyindeki Letpadan'da, hükümetin Ulusal Eğitim Yasası'nda değişiklik yapmasını isteyen protestoculara, polis müdahale etmiş ve 100’den fazla göstericiyi gözaltına almıştı. Geçen yıl sonundan beri gösteri düzenleyen öğrenciler, eğitim yasasının, hükümetin üniversiteler üzerinde sıkı kontrol sağlamasına olanak sağladığını savunuyor. Öğrenciler, üniversitelere daha fazla özerklik tanınmasını, öğrenci ve öğretim görevlilerinin sendika kurmasına izin verilmesini ve etnik azınlıklar için ana dilde eğitim talep ediyor.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler