YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Myanmar açıklaması
ABD'den Myanmar açıklaması
11 Mart 2015 00:53
ABD yönetimi, Myanmar’da eğitimde reform talep eden öğrencilere polisin müdahalesinden derin kaygı duyduklarını kaydetti.

Myanmar'da polisin, ülkenin ticari başkenti Yangon'un 140 kilometre kuzeyinde bulunan Letpadan'da, hükümetin Ulusal Eğitim Yasası'nda değişiklik yapmasını talep eden protestocuları coplarla dövdüğü ve 120’den fazla göstericiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, ABD Başkanı Barack Obama ile Georgia eyaletine giderken Air Force One uçağında, bir soru üzerine, olaydan müteessir olduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de Myanmar hükümetini, protestocuların barışçıl toplanma haklarına saygı duymaya çağırdı.

Toplanma özgürlüğünün demokratik toplumların önemli unsurlarından biri olduğunu belirten Psaki, “Polisin ve karşıt kesimlerin, göstericilere ve gazetecilere uyguladığı şiddete yönelik haberlerden derin kaygı duyuyoruz. Ayrıca, gözaltı haberlerinden de derinden kaygılıyız ve konuyu yakından izlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Psaki, bir soru üzerine, Myanmar hükümetiyle düzenli temas halinde olduklarını ve ülkedeki tüm tarafları itidale çağırmaya devam ettiklerini hatırlattı.

İlgili taraflar ve uluslararası partnerlerle, çatışmanın spesifik nedenlerini araştırdıklarını da dile getiren Psaki, protestolarda kaç kişinin gözaltına alındığı ve yaralandığını teyit etmeye çalıştıklarını bildirdi.

Ulusal Eğitim Yasası'nda değişiklik isteyen Myanmarlı öğrenciler, eğitim yasasının, hükümetin üniversiteler üzerinde sıkı kontrol sağlamasına olanak sağladığını savunuyor ve yasada üniversitelere daha fazla özerklik tanınması, öğrenci ve öğretim görevlileri sendikalarının kurulmasına izin verilmesi ve etnik azınlıkların kendi dillerinde öğrenim görmesi yönünde değişiklikler yapılmasını istiyor.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler