YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Mescid-i Aksa açıklaması
ABD'den Mescid-i Aksa açıklaması
07 Kasım 2014 23:30
Psaki, Mescid-i Aksa'da yaşananlarla ilgili açıklamada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınıyla ilgili, şiddetin herhangi bir şekilde tekrar canlandırılmasını kınamaya ve sükunet çağrısı yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Psaki, günlük basın toplantısında Kudüs'teki tansiyonun sorulması üzerine, olayları yakından takip ettiklerini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve üst düzey yetkililer ile büyükelçiliklerinin İsrailli yetkililerle Filistin ve Ürdünlü liderlerle yakın temasta kalmayı sürdürdüğünü bildiren Psaki, şiddetin herhangi bir şekilde tekrar canlandırılmasını kınamaya ve sükunet çağrısı yapmaya devam ettiklerini kaydetti.

"Geçen yaz yaşanan olaylara dair pozisyonumuz değişmedi"

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in dün New York'ta yaptığı bir konuşmada, İsrail'in yazın Gazze saldırılarında sivil kayıpları sınırlamak için olağanüstü çaba gösterdiğini söyledi. Diğer taraftan ise ABD yönetiminin o dönemde sivil kayıplar nedeniyle İsrail'e ciddi eleştiriler yöneltmesi üzerine Psaki'ye, Dempsey'in sözleriyle yönetimin açıklamaları arasındaki farklılıklar soruldu. Psaki soruya karşılık, bu konuda yönetimin pozisyonunun değişmediğini kaydetti.

O dönem İsrail'in kendini savunma hakkını desteklediklerini hatırlatan Psaki, ancak Gazze'deki sivil ölümlerden duydukları derin kaygıyı da dile getirdiklerini anımsattı. Psaki, "(O dönem) İsrail sivil ölümleri önlemek için daha fazlasını yapabilirdi ve yaptığımız açıklamada da bunu belirtmiştik. Yazın olan olaylara yönelik bizim bu pozisyonumuz değişmedi" diye konuştu.

Psaki, bir soru üzerine, diğer ülkeler gibi İsrail'in de modern demokrasinin standartlarını yerine getirmek için elinden gelen herşeyi yapması gerektiğini ifade etti.

Psaki, konuyla ilgili dünkü ilk açıklamasında da "Dün Mescid-i Aksa'daki çatışmalar da özel kaygı yaratıyor, caminin uğradığı hasara dair haberler derinden rahatsız edici" demişti. "Doğu Kudüs'te bir kişinin aracını yayaların üzerine sürmesi sonucu bir kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırıyı kınadıklarını" belirten Psaki, özellikle Tapınak Tepesi, Mescid-i Haram'daki çatışma olmak üzere, Kudüs genelinde artan tansiyondan "ciddi kaygı duyduklarını" kaydetmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler