YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Madaya açıklaması​
ABD'den Madaya açıklaması​
08 Ocak 2016 03:27
ABD Dışişleri Bakanlığınca, Suriye'de kuşatma altında tutulan ve bu nedenle açlıktan ölümlerin görüldüğü yerlere insani yardım konvoylarının girişine izin verileceğine dair BM tarafından yayımlanan mektuptan memnuniyet duyulduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada, yaklaşık 42 bin kişinin açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı ve onlarca kişinin açlıktan öldüğüne ilişkin haberlerin geldiği Esed rejimi kuşatması altındaki Şam'ın Madaya beldesindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye'de yaklaşık 400 bin kişinin kuşatma altında yaşadığını, bunlardan 42 bininin Madaya'da bulunduğunu belirten Kirby, "BM'nin kuşatma altındaki şehirlere yardım gideceğine dair yayınladığı mektubu memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Madaya'da yaşanan dram için "kahredici" ifadesini kullanan Kirby, bölgeden gelen fotoğraflara ilişkin "Kalpleri eritiyor. Bu aşağılık bir durum. Olay Esed rejiminin vahşiliğini ve meşruiyetini kaybettiğini gösteren bir başka kanıttır" değerlendirmesinde bulundu. 

BM'den bugün yapılan açıklamada, Suriye'de kuşatma altındaki Dey'ruz Zor, Madaya, Fua, Kafraya ve Doğu Guta bölgelerinde yaşayan 400 binden fazla kişinin durumunun son derece endişe verici olduğu belirtilmişti. BM, Madaya'ya insani yardım konvoylarının girişine izin verilecek olmasının memnuniyet verici olduğu ifade etmişti.

Muhaliflerin kontrolündeki Madaya, 7 aydır abluka altında tutuluyor. Hizbullah'ın Madaya beldesinin çevresine mayın döşemesi ve rejim güçlerinin müdahaleleri sebebiyle bölgeden çıkamayan halk, temel gıda maddelerine dahi ulaşamıyor. Abluka sebebiyle bölgede geçen ay 23 kişi açlıktan hayatını kaybetmişti.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler