YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Libya için geri çekilme kararı
ABD'den Libya için geri çekilme kararı
05 Nisan 2011 08:25
Türkiye'nin Libya için insanı çabaları tüm hızıyla sürüyor.

07.32: KADDAFİ, BAB ÜL-AZİZİYE'DEKİ EVİNDEN DESTEKÇİLERİNİ SELAMLADI

Libya lideri Muammer Kaddafi, ülkenin başkenti Trablus'taki Bab ül-Aziziye'deki evinden destekçilerini selamladı.

Libya ulusal televizyonu verdiği haberde, Kaddafi'nin 20 Martta bir füzenin isabet ettiği Bab ül-Aziziye'deki evinden halka göründüğünü ve destekçilerini selamladığını belirtti. Kaddafi'nin 22 Mart tarihinden beri ilk kez göründüğü bildirildi.

Öte yandan, Libya'ya karşı yürütülen uluslararası operasyonun başlangıç tarihi olan 19 Marttan bu yana hiç gözükmeyen Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ise Trablus'ta yabancı gazetecilerin kaldığı bir otelde BBC televizyonuna mülakat verdikten sonra ortadan kayboldu.

REFORMLARI GÖRÜŞMEYE "EVET", KADDAFİ'NİN UZAKLAŞTIRILMASI KONUSUNU GÖRÜŞMEYE "HAYIR"

Libya hükümetinin sözcüsü yaptığı açıklamada, Libya rejiminin, seçim veya referandum gibi her türlü siyasi konuyu görüşmeye hazır olduğunu ama Kaddafi'nin iktidardan uzaklaştırma konusunu görüşmeyeceğini belirtti.

Basına açıklama yapan sözcü Musa İbrahim, şöyle konuştu:

"Libya nasıl idare edildiği başka bir konu, hangi siyasi sistem ülke için uygulanabilir konusu ise görüşülebilir, referandum, seçimler, bütün bu siyasi konular görüşülebilir. Ama Muammer Kaddafi bütün ülkenin, toplumun birliği ve ülkedeki bütün aşiretlerin güvenlik supabı olduğu için, onun varlığı ülkenin şeffaf ve demokratik bir modele geçmesi için çok önemlidir".

Hükümetin batılı güçlerle görüşmeye hazır olduğunu belirten İbrahim, "Yalnız Batı ülkeleri, Libya halkına ne yapması gerektiğini söyleyemez, mesela Batı neden ülkenin liderinin gitmesi konusunda Libya halkının karar vermesi gerektiğini söylemiyor?" diye konuştu.

İbrahim ayrıca, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin, Kaddafi muhaliflerinin Bingazi'de kurdukları Geçici Ulusal Konseyi'ni, Libya'nın "tek meşru otoritesi" olarak tanımasından dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.

07.21: ABD, SAVAŞ UÇAKLARINI VE TOMAHAWK FÜZELERİNİ GERİ ÇEKTİ

ABD silahlı kuvvetlerinin, Libya'ya karşı girişilen uluslararası operasyondan savaş uçaklarını ve Tomahawk füzelerini geri çektiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan açıklamada, Pazar günü ve dün ABD uçaklarının sadece iki hava saldırısı yaptığı, aynı süre zarfında, ABD güçlerinin hiç Tomahawk füzesi saldırısında bulunmadığı belirtildi.

Operasyonun komutasının NATO'nun devraldığı hatırlatılan açıklamada, ABD'nin artık operasyona sadece bilgi sağlama, keşif, gözetim amaçlı, havada yakıt ikmali yapacak ve düşmanın radar ve telsiz iletişimini engelleyecek uçaklarla katılacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, NATO'dan istek geldiği takdirde, ABD ordusunun yine hava saldırılarında bulunabileceği ifade edildi.

02.30: TÜRK HAVA KUVVETLERİNE AİT ASKERİ KARGO UÇAĞI İLE DALAMAN HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞINA GELEN YARALILARDAN BAZILARI, MUĞLA DEVLET HASTANESİNDE TEDAVİ ALTINA ALINDI

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askerler ile muhalifler arasında süren çatışmalarda yaralanan ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle tedavileri zor şartlar altında yapıldığı için Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri kargo uçağı ile Dalaman Hava Meydan Komutanlığına getirilen yaralılardan bazıları, buradaki ilk müdahalelerinin ardından Muğla Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Dalaman'dan ambulanslar ile Muğla Devlet Hastanesine getirilen biri çocuk, 6 yaralıyı Acil Servis'te karşılayan sağlık ekipleri, burada yapılan müdahalenin ardından yaralıları hastanenin Kalp-Damar Cerrahi, Ortopedi ve Beyin Cerrahi servislerine sevk ettiler.

Muğla Devlet Hastanesine tedavi altına alınan Hamdi A. Abdela Mohamed, Abdella Khaled, İnas Hassan A. Elfarsi, Ziad Hassan AW Altawaıbi, Zekeriye Hannan ve Muhamed Abdella Yousef'in yakınları, acil serviste hastaların başından ayrılmadı.

ÇATIŞMA ANLARI CEP TELEFONU KAMERASI TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ

Bingazi'de yaşanan çatışmaları cep telefonu kamerası ile görüntüleyen Abdül Minerm, gazetecilere, Misrata ve Bingazi kentlerinde Kaddafi'ye bağlı askerler ile muhalifler arasında süren çatışmalarda çok sayıda yaralı bulunduğunu, yaralıların tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle zor şartlarda mücadele verdiklerini söyledi.

Minerm, kendisinin de çatışmaların içinde kaldığını ve çatışma anını cep telefonu ile görüntülediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Misrata ve Bingazi kentlerinde çok sayıda insan, Libya halkı, petrol uğruna boşu boşuna ölüyor. Çatışmalarda benim ailem de yaralandı. Ailemden bir kişi mayına basarak bacağını kaybetti. Ülkedeki savaş sırasında şarapnel parçalarından bacağını ve kolunu kaybedenlerden çok sayıda. Ben şarapnel parçalarını yanımda getirdim.''

Öte yandan, Anadolu Ajansı'nın elde ettiği cep telefonu görüntülerinde ise Kaddafi'ye bağlı askerler ile muhalifler arasında süren çatışmalar ile çatışmalarda hayatını kaybedenler görülüyor.

Bu arada, Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri kargo uçağı ile Dalaman Hava Meydan Komutanlığına gelen 9 yaralının da Fethiye Devlet Hastanesine gönderildiği öğrenildi.

02.25: BİNGAZİ'DEKİ YARALILARI TÜRKİYE'YE GETİREN TÜRK HAVA KUVVETLERİNE AİT ASKERİ KARGO UÇAĞI, DALAMAN HAVA MEYDAN KOMUTANLIĞINA İNİŞ YAPTI

Bingazi'deki yaralıları Türkiye'ye getiren Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri uçak, Dalaman Hava Meydan Komutanlığına iniş yaptı.

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askerler ile muhalifler arasında süren çatışmalarda yaralanan ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle zor şartlarda tedavileri devam eden yaralıları Türkiye'ye getiren Türk Hava Kuvvetlerine ait kargo uçağı, Dalaman Hava Meydan Komutanlığına indi. Uçakta bulunan yaralıları, Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz, Garnizon Komutanı Albay Ziya Özkütük, Dalaman Emniyet Müdürü Mehmet Çeribaş karşılayarak sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Libyalı iki doktor gözetiminde Türkiye'ye gönderilen yaralılara ilk müdahale, Sağlık Bakanlığına ait 11 ambulansla bölgeye gönderilen 60 sağlık personeli tarafından Hava Meydan Komutanlığında yapılıyor.

Öte yandan, yetkililerden edinilen bilgiye göre, Dalaman'a getirilen yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı ve ilk müdahalelerinin ardından Muğla ve Fethiye'deki hastanelere sevk edileceği öğrenildi.

02.22: LİBYA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI UBEYDİ'NİN TEMASLARI

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdulati Ubeydi, Türkiye'deki temaslarından sonra dün akşam saatlerinde Malta'da Başbakan Lawrence Gonzi ile görüştü.

Görüşme hakkında bilgi vermeyen Maltalı yetkililer, Malta'dan sonra Ubeydi'nin nereye gideceği konusunda da açıklama yapacak durumda olmadıklarını belirttiler.

Pazar günü Atina'da Yunan Başbakanı Yorgo Papandreu ile bir araya gelen Ubeydi, dün Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştü.

AJANSLAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler