YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Libya hamlesi...
ABD'den Libya hamlesi...
05 Mayıs 2011 14:51
ABD'nin, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin mal varlıklarını Libya halkı için kullanacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İtalya'nın başkenti Roma'da başlayan Libya Temas Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Kaddafi muhaliflerini desteklemek için dondurulan 30 milyar dolardan fazla paranın bir kısmını serbest bırakacağını söyledi.

Clinton, Obama yönetiminin Amerikan Kongre'sinden, Libya halkına yardım için para musluklarının açılmasına izin veren bir kararı kabul etmesini isteyeceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Kaddafi ve rejiminin tecrit edilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, Kaddafi ve rejimine karşı alınacak tedbirler arasında Libyalı üst düzey yetkililere seyahat yasağı getirilmesini, Libya Büyükelçilikleriyle ilişkilerin askıya alınmasını ve Libyalı muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Konsey'le çalışmaları için heyetler gönderilmesini de gösterdi.

Obama yönetimi halihazırda Libyalı muhaliflere 25 milyon dolar askeri yardım gönderme yetkisi aldı, ayrıca muhaliflere 53 milyon dolar insani yardım yapma taahhüdünde bulundu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler