YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den kritik Suriye açıklaması
ABD'den kritik Suriye açıklaması
14 Eylül 2016 08:15
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, Suriye'deki ateşkesin ihlal edilmesi durumunda sürecin başa dönebileceğini belirterek, "Ciddi ihlaller olursa saati sıfırlayacağımızı söyleme hakkımızı saklı tutuyoruz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Suriye'de pazartesi akşamı başlayan ateşkese rağmen bazı şiddet olayları beklediklerini, tek tük şiddet olaylarına da rastladıklarını belirtti.

Toner, "Ancak şu ana kadar bu düzenleme genel anlamda devam ediyor ve şiddet olayları geçen günlere ve haftalara kıyasla daha az." dedi.

Rusya ile temas halinde olduklarını ve değerlendirmeler yaptıklarını söyleyen Toner, şiddet olaylarına dair gelen raporları Rusya ile ortak şekilde değerlendirdikleri bilgisini verdi.

Toner, 7 günlük ateşkesin sonunda şiddet azalırsa Rusya ile ABD'nin Ortak Uygulama Merkezi kuracağı hatırlatılarak "Örneğin yarın ciddi bir ihlal olması durumunda 7 günlük süre baştan mı başlayacak?" sorusunda "Ciddi ihlaller ya da seri şekilde ihlaller olursa saati sıfırlayacağımızı söyleme hakkımızı saklı tutuyoruz." karşılığını verdi.

DETAYLAR NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Rusya ile ABD arasında varılan ateşkesin detaylarının bilinmediği aktarılarak anlaşmanın neden tamamen kamuoyuna açıklanmadığı sorusu üzerine Toner, şöyle konuştu:

"Anlaşmanın detayları göz önüne alındığında bazı operasyonel detaylar ve hassasiyet alanları var ki bunları açıklamanın hem anlaşmanın kendisine hem de kimsenin çıkarına olmadığına inanıyoruz. Bunu kamuoyuna açıklamamaya yönelik değerlendirmemiz geçerli ancak bu halen süren bir değerlendirme. Hala incelemeye devam ediyoruz. Detayların açıklanabileceğine inandığımız bir noktaya gelirsek açıklayacağız."

REJİM GÜÇLERİNİN ATEŞKESİ İHLAL ETTİĞİ İDDİASI

Suriye rejiminin, Kurban Bayramı'nda Suriye'de çatışmaların durması için ABD ile Rusya arasında varılan ateşkes anlaşmasını bazı kentlerde ihlal ettiği iddia edildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, geçen cuma İsviçre'nin Cenevre kentinde varılan ve Suriye yerel saatiyle dün 18.45'te resmen yürürlüğe giren ateşkesin ardından Suriye rejimi, Halep, Hama ve Kunaytıra kentlerinde bazı ihlaller gerçekleştirdi.

Rejime bağlı savaş uçaklarının Halep kırsalındaki Handarat bölgesi ile Hama kırsalında muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere saldırı düzenlediği ve ülkenin güneyindeki Kunaytıra'nın çeşitli beldelerine de rejim güçlerince füze, havan topu ve varil bombalarıyla saldırılar gerçekleştirildiğini ileri süren yerel kaynaklar, ihlallerde herhangi bir can kaybının olmadığını ifade etti.

Öte yandan Arapça yayın yapan Rusya el-Yevm televizyonunun Rusya Savunma Bakanlığına dayandırılan haberinde, rejim güçlerinin anlaşmaya bağlı kaldığı ancak muhalif güçler tarafından 23 kez ateşkesin ihlal edildiği savunuldu.

Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR) dün yaptığı yazılı açıklamada, Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının Kurban Bayramı'nın birinci gününde ateşkes öncesi çeşitli kentlerde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği hava saldırılarında, başkent Şam'ın kırsalında 15, İdlib'te 14, Humus ve Dera'da 2'şer, Halep'te 1 ise kişinin öldüğü kaydedilmişti.

ABD ile Rusya, önceki gün geç saatlerde Suriye'de çatışmaların durdurulması amacıyla ülke genelinde ateşkesin 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda anlaşmaya varmıştı.

 

 

AA

 // Erol
Sen Ortadoğu dan defolup gidersen herşey çok güzel olur. Onbirbin kilometre öteden gelipde ortalığı karıştırma...
14 Eylül 2016 08:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler