YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den kritik 'PYD' açıklaması
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Cenevre'deki Suriye müzakerelerine terör örgütü PYD'nin davet edilmemesine ilişkin konuştu.
ABD'den kritik 'PYD' açıklaması
28 Ocak 2016 / 02:59 Güncelleme: 28 Ocak 2016 / 09:08

Toner, Türkiye'nin PYD'nin toplantıya davet edilmesi halinde görüşmeleri protesto edeceğine atıfta bulunarak, ''Kimin katılıp kimin katılmayacağı yönünde görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. İlaveten kimlerin katılacağı Staffan de Mistura'nun tercihi. Biz de Suriyeli muhaliflerin nasıl seçileceği yönündeki işlemleri destekliyoruz'' dedi.

Birleşmiş Milletler'in (BM), henüz katılacak grupların listesini açıklamadığını hatırlatan Toner, ''Fakat bizim anladığımız kadarıyla PYD bu hafta yapılacak toplantıda olmayacak'' şeklinde konuştu.

Toner, Türkiye'nin Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyesi olduğunu ve bu süreçte önemli bir rolü bulunduğunun altını çizerek, “Haklı olarak bazı şüpheleri var. Suriye'de barış ve düzenin sağlanması onları direkt tehdit ediyor ve onlar için varoluşsal bir sorun” ifadesini kullandı.

Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu ve sürekli görüşme halinde olduklarını belirten Toner, detay vermekten kaçındı.

Toner, Cenevre'de müzakerelerin yapılacak olmasına rağmen Suriye'ye rejiminin kendi halkına karşı terör uyguladığı ve bazı şehirleri abluka altında tuttuğunun hatırlatılması üzerine, “Bu sorunların hallolması zaman alacak” dedi.

“Kimse bir anda 180 derecelik bir dönüş beklemiyor önümüzdeki günlerde” ifadesini kullanan Toner, Esed rejimiyle ABD'nin bu meseleleri karşılıklı konuşmadığını, fakat Rusya aracılığıyla Esed yönetimine mesajlarını ilettiklerini belirtti.

AA

kral çıplak
 // dostbil
yeter artık kardeşim bu amerikanın ne yaptığını ne yapmak istediğini dağdaki çoban bile bilirken artık birileri çıksın da kral çıplak desin yaa.ABD nin devreye Moskof'u soktuğunu ,kendısı müttefik ya güya PYD yi israil in emelleri için desteklediğini,işid adı altında kurulan başka bir piyonu sahaya sürmeleri bunların hepsini artık açık yüreklilikle söyleyip ABD nin maskesini düşürecek Kral çıplak diyecek bir devlet büyüğü yiğit çıkmayacak mı.. başınızı kuma gömmeyi bırakın artık....
28 Ocak 2016 Perşembe 09:34
 // bdr
Serefsizler işinize geldimi Afgan dagindaki insanları kendinize tehdit görüyorsunuz işinize gelmeyince zaman alcak serefsizler...
28 Ocak 2016 01:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler