YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den kritik Esed açıklaması
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere'de basın toplantısı düzenliyor.
ABD'den kritik Esed açıklaması
09 Eylül 2013 / 13:15 Güncelleme: 09 Eylül 2013 / 14:06

"İngiltere parlamentosu Suriye'ye müdahaleye karşı çıkmasına rağmen bizim ilişkimiz özeldir" diyen Kerry, "Londra'daki gösterileri takdir ediyorum. ABD'de de benzer gösteriler var. Çünkü insanlar savaş istemiyorlar. Ancak insanlığa karşı işlenen bu suça karşı da bir araya gelmek lazım" dedi.

Suriye askeri bir çözüm yerine siyasi bir çözümden yana olduklarını belirten Kerry, "Ancak bir taraf çok sayıda insanın ölümüne neden oluyorsa ve kimyasal silah kullanıyorsa, asla müzakere masasına oturamaz" ifadelerini kullanıldı.

Emri Esed verdi

"Biz Esed rejiminin kimyasal silah saldırısı emrini verdiğini biliyoruz" diyen Kerry, "Roketlerin nereden atıldığını biliyoruz. Atılan roketlerin hepsinin rejimin kontrolündeki yerlerden, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere atıldığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler denetçilerinin olay yaşandığı bölgeye girişinin engellendiğini hatırlatan Kerry, Esed'in dört gün boyunca o bölgeleri bombaladığını belirdtti. Muhaliflerin bu saldırıyı gerçekleştirecek teknolojiye sahip olmadıklarını vurgulayan Kerry, "Bana muhaliflerin rejim kontrolündeki bölgelerden nasıl roket attığını açıklayabilir misiniz?" diye sordu.

Esed 1 hafta içinde kimyasal silahları teslim etsin

Okulların scud füzeleri ile vurulduğunu söyleyen Kerry, "Bu kişinin güvenirliği yoktur ve tavrının karşılıksız kalmanması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu. ABD Dışişleri Bakanı, Esed'in askeri müdahaleyi engelleyebilmesi için elindeki tüm kimyasal silahları önümüzdeki hafta içinde uluslararası topluma teslim etmesi gerektiğini söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler