YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Kazakistan'a uyarı
ABD'den Kazakistan'a uyarı
27 Ocak 2011 07:56
Washington, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in görev süresinin uzatılmasını demokraside gerilemeye neden olacağını söyledi.

Washington, Kazakistan'da, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in görev süresinin uzatılmasının, bu ülkedeki "demokrasi açısından bir gerileme" olacağı uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley yaptığı açıklamada, "Umuyoruz ki, Kazak halkı demokrasiye, iyi yönetim ve insan haklarına olan bağlılığını teyit eder" diye konuştu.

Crowley açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Kazak mevkidaşı Kanat Saudabayev'le yaptığı görüşme sırasında, Nazarbayev'in görev süresinin uzatılmasının "Kazakistan'daki demokrasi için bir gerileme" olacağı konusundaki endişelerini dile getirdiğini belirtti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in görev süresinin uzatılması ve yetkilerinin artırılması için referandum düzenlenmesi amacıyla Kazakistan'da başlatılan imza kampanyasında, seçmenin yüzde 50'sinden fazlasının imza verdiği bildirilmişti.

Nazarbayev, görev süresinin ve yetkilerinin referandum yoluyla 2020 yılı Aralık ayına kadar uzatılmasına yönelik parlamentonun kararını imzalamayarak, konuyu Anayasa Konseyi'ne sevk etmişti. Anayasa Konseyi'nin parlamentonun kararını en geç bir ay içerisinde karara bağlaması bekleniyor.

Hidrokarbür zengini olan Kazakistan'ın, ABD Başkanı Barack Obama yönetimiyle iyi ilişkiler içinde bulunduğu belirtiliyor. Kazakistan, Afganistan'da savaşan ABD askerlerin hava sahasını kullanmalarına izin veriyor.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler