YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den ‘kara birliği’ sinyali
ABD'den ‘kara birliği’ sinyali
13 Ekim 2014 17:04
Amerikan Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'den IŞİD'e karşı mücadelede kara birliği sinyali geldi.

Musul'u geri almak için Irak'a başka biçimde bir yardımın seçenek dışı olmadığını belirten Dempsey, Obama yönetiminin masasında yok dese de IŞİD'e karşı karar birliği seçeneğinin ipuçlarını verdi.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan Dempsey: "IŞİD'e karşı sahada Amerikan askeri olsa daha etkin olmaz mıyız" sorusuna "Bu soruya evet cevabı vereceğim durumlar olacaktır. Ancak şu ana kadar rastlamadım. IŞİD'e karşı kara birliği seçeneği, Obama yönetiminin masasında yok" yanıtını verdi.

Musul'u geri almak için IŞİD ve Esad ile mücadelenin gerekli olduğunu vurgulayan Dempsey konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Musul örneğini vermek istiyorum. Gelecekte kara harekâtında büyük ihtimalle belirleyici bir savaş olacak. Irak ordusu geri dönmeye hazır olduğunda içgüdüm bana bunun başka türden bir danışmanlık ve yardım gerektirdiğini söylüyor.

Bu savaşın karmaşıklığından ötürü. Amerika'ın Suriye politikasında bir diğer eksen Suriye lideri Esad'la mücadele. Obama yönetiminin Suriye'deki hava operasyonunda önceliği Esad değil IŞİD. Amerika, Esad'la ılımlı muhalifleri eğiterek savaşma taraftarı. Ancak şahin kanada göre IŞİD'le beraber Esad güçleri de hedef alınmalı."

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek veren Cumhuriyetçi kanattan Senatör McCain ise CNN'e verdiği roportaj'da Esad ile mücadele vurgusu yaptı. McCain: "Türklerin talep ettiği gibi Suriye'de tampon bölge kurulmalı, uçuşa yasak bölge ilan edilmeli. Özgür Suriye ordusunu Beşar Esad'ın varil bombalarına teslim etmek ahlak dışı. Bu arada IŞİD'i bombalarken boşluğu Esad dolduruyor. ÖSO'ya karşı saldırılarını sıklaştırdı. IŞİD ve Esad ile beraber mücadele etmek lazım" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler